Menopauza je zásadním obdobím v životě každé ženy. Co všechno s sebou přináší, jak se s ní a jejími příznaky vypořádat a proč je důležité její včasné odhalení? Více se dozvíte v následujícím článku.
MUDr. RADKA GREGOROVÁ
gynekologie, Lékařský dům Praha
Co je menopauza?
Menopauza je přirozené období v životě ženy, kdy její tělo přestává produkovat ženské pohlavní hormony, zejména estrogeny. Estrogeny ovlivňují činnost pohlavních orgánů, ale mají vliv i na látkovou přeměnu, psychiku, paměť, kostní hmotu, kvalitu vlasů a nehtů, pevnost cévní stěny či krvetvorbu.
K těmto procesům dochází mezi 40.–55. rokem věku. Pokud je ženě diagnostikována menopauza před 40. rokem života, hovoříme o předčasném ovariálním selhání, které postihuje zhruba 1 % žen.
Jak poznat první příznaky menopauzy?
Období před úplným vyhasnutím menstruačního cyklu se nazývá premenopauza a je charakterizováno především nepravidelným cyklem – krátkým či dlouhým, návaly, pocením, změnami nálady, nespavostí či bolestmi celého těla. Premenopauza může trvat různě dlouho a není výjimkou, že ženu trápí i více než rok.
Proč je důležité včasné odhalení menopauzy a jak řešit její příznaky?
Včasná diagnóza poklesu hladin estrogenů může ženě výrazně zkvalitnit život a pomoci předejít dlouhodobým negativním dopadům estrogenního deficitu.
V současné době si už ženy běžně mohou koupit test na odhalení menopauzy. Funguje obdobně jako těhotenský test, akorát v moči detekuje zvýšenou hladinu hormonu FSH (folikuly stimulační hormon), který je důležitým markerem v diagnostice menopauzy.
Ženy obvykle vyhledávají pomoc, pokud je první příznaky přechodu výrazně limitují v běžném životě.
Krátký cyklus, prodloužená či silná menstruace je pro ženy velmi nekomfortní a zároveň je ohrožuje chudokrevností. Řešením je hormonální úprava cyklu, eventuelně nasazení hormonální antikoncepce nebo zavedení gestagenního nitroděložního tělíska.
V počátečních fázích menopauzy hormonální antikoncepce i nitroděložní tělísko mohou tlumit návaly i pocení a ženy mohou pohodově projít přechodem.
Inzerce
Jak na rizika v menopauze?
Rizika menopauzy si bohužel velmi mnoho žen neuvědomuje. Jde o změny dlouhodobého charakteru, které ženy vnímají až několik let od poslední menstruace. Během prvních třech až čtyř let dochází k největšímu úbytku kostní hmoty, hrozí riziko osteoporózy a aterosklerózy.
Dlouhodobý nedostatek estrogenů přispívá k vaginální suchosti, inkontinenci, horšímu stavu nehtů, vlasů a pokožky.
Může žena překonat samu sebe?
Změny probíhající v přechodu je možné oddálit a zmírnit včasným nasazení hormonální substituční léčby. Substituční terapie pomáhá ženám řešit návaly a pocení, ale působí preventivně na rozvoj dlouhodobých negativních změn v organismu souvisejících s nedostatkem estrogenů, jako je osteoporóza.
Samozřejmě nedílnou součástí dobré psychické a fyzické kondice v menopauze je vyvážená strava, dostatek pohybu a spánku. Menopauzou kvalitní život nekončí, ale je nutné, aby o ní byly ženy dostatečně informovány a měly chuť ji řešit.