Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdraví » ZÁKLADNÍ PREVENCE OSTEOPORÓZY? PRAVIDELNÝ POHYB
ADVERTORIAL

Osteoporóza je často se vyskytující onemocnění kostí, které může vést až k fatálním zlomeninám a závažným následkům. Komu hrozí její vznik a jak může rozvoj osteoporózy ovlivnit prevence?

doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D.

vedoucí Diabetologického centra a Divize diabetologie a endokrinologie FN Královské Vinohrady

Osteoporóza je systémové kostní onemocnění, které je spojeno s nižší hustotou kostního minerálu, poruchou struktury kosti a vyšším rizikem zlomenin. Obvykle je bezpříznaková. Pokud se potíže objeví (nejčastěji bolesti, případně deformity páteře jako hrb), bývají spojeny s komplikacemi osteoporózy, tedy zlomeninami. Osteoporotické zlomeniny typicky vznikají při velmi malém (někdy dokonce žádném) úrazu, který za běžných okolností u zdravé kosti ke zlomenině nevede. Závažnost osteoporotických zlomenin spočívá mimo jiné ve zvýšeném riziku úmrtí (např. po zlomenině krčku stehenní kosti zemře do roka přibližně třetina pacientů).

osteoporóza
Zdroj: Adobe Stock

Ohroženou skupinou jsou zvláště ženy po menopauze (dochází k náhlému poklesu produkce pohlavních hormonů, které mají ochranný vliv na kost), osoby s poruchami výživy (poruchy příjmu potravy) či se specifickými dietami (např. vegani), dále pacienti s celou řadou chronických onemocnění (např. onemocnění zažívacího traktu, revmatická onemocnění, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí apod.) či s rizikovou léčbou (např. kortikoidy).

Denzitometrie patří mezi rentgenové metody s minimální radiační zátěží. Jedná se o nenáročné vyšetření nevyžadující přípravu. Denzitometrie umožňuje stanovit hustotu kostního minerálu, tzv. BMD (bone mineral density), hodnotí i kvalitu kosti a představuje nezbytné vyšetření v diagnostice osteoporózy. Denzitometrii indikuje všeobecný praktický lékař či gynekolog v rámci populačního programu podle věku, případně podle rizika vzniku zlomeniny. Provádí se dále u pacientů s prodělanou osteoporotickou zlomeninou či s podezřením na osteoporózu a v rámci monitorace léčby osteoporózy.

denzinometrie
Zdroj: Adobe Stock

Klíčové v prevenci osteoporózy je vybudovat co nejlepší kostní hmotu do věku přibližně 25 let (což je věk, kdy dosahujeme tzv. vrcholové kostní hustoty). Preventivní kroky (optimální příjem kvalitních bílkovin, vápníku, dostatek vitamínu D a pohybovou aktivitu), je tedy možné zavést již od dětského věku. Výživová doporučení a pohybová aktivita (ideálně ta, při níž si neseme tíhu vlastního těla, jako např. chůze apod.) jsou velmi důležité i během dospělosti. Samozřejmým předpokladem je nekuřáctví a omezení nadměrné konzumace alkoholu. Pokles kostní hustoty, který nastává u žen po přechodu, může velmi příznivě ovlivnit hormonální substituční léčba, na níž je však nutné se domluvit s gynekologem.

Pokud už se osteoporóza vyvine, je zásadní zabránit pádům, tedy nejčastější příčině vzniku zlomeniny, a osteporózu účinně léčit.


Článek vznikl ve spolupráci se společností Amgen s.r.o.

Next article