Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdraví » ÚČINNÁ POMOC PRO MOČOVÉ CESTY A VAGINÁLNÍ INFEKCE? PROBIOTIKA
ADVERTORIAL

Bojujete opakovaně s problémy v močovém traktu či vaginální oblasti? Jedná se o obtíže, se kterými se v průběhu života potýká většina žen. Abychom těmto nepříjemným potížím přišli na kloub, musíme se zaměřit na vaginální mikroflóru. Zdravá poševní mikroflóra účinně chrání před škodlivými mikroorganismy, pokud však dojde k jejímu narušení, může to způsobit potíže.

Vaginální mikroflóra, jejíž vývoj probíhá už od narození, je obydlena mikroorganismy, které se skládají ze zdraví prospěšných a patogenních bakterií. V případě zdravého vaginálního mikrobiomu v pochvě převažují bakterie rodu Lactobacillus, známé také jako bakterie mléčného kvašení. Jejich úkolem je mimo jiné udržovat kyselé prostředí v pochvě (okolo 4 pH), ve kterém se nemohou rozšiřovat škodlivé bakterie a plísně.

Přibližně každé čtvrté ženě se infekce močových cest navrátí během 1 roku. Čtěte více >

Přirozenou rovnováhu v pochvě může narušit celá řada faktorů, jedná se například o užívání antibiotik, kolísání hormonů, ať už během těhotenství nebo při užívání antikoncepce, nebo oslabení imunitního systému či vaginální výplachy. Pokud jsou tyto vlivy příliš silné, poševní mikroflóra se nedokáže stabilizovat, a dochází ke snížení množství důležitých laktobacilů, které přestávají plnit svou ochrannou funkci.

Pokud víme, že mají obtíže z narušení přirozeného vaginálního mikrobiomu původ v úbytku laktobacilů, přímo se také nabízí způsob, jak dostat poševní mikroflóru zpátky do rovnováhy, a sice doplněním těchto klíčových laktobacilů. Jednou z možností jsou vícedruhová probiotika OMNi-BiOTiC® FLORA plus založená na čtyřech kmenech laktobacilů, u kterých je prokázáno, že trvale udržují poševní mikroflóru v rovnováze. Specifikem tohoto přípravku je jeho orální podání. I přesto, že cílí na vaginální oblast, stačí je tedy jednoduše vypít. Jedná se o hygienickou metodu, díky které se do vaginální oblasti nedostanou škodlivé mikroorganismy z rukou.


MUDr. Jakub Janák

gynekolog a porodník
Centrum ambulantní gynekologie a primární péče, Brno

Vulvovaginální infekce jsou nejčastějšími důvody pro návštěvu gynekologické ambulance. Ženy, které opakovaně trpí záněty pochvy nebo močového měchýře, by mimo léčbu antimykotiky a antibiotiky měly myslet i na prevenci a léčbu podpůrnou. Jedná se především o užívání volně prodejných probiotik k vaginálnímu nebo orálnímu užití obsahujících kmeny vaginálních laktobacilů, které jsou dominantně zodpovědné za kyselé pH pochvy a optimální skladbu vaginálního mikrobiomu. Zdravé poševní prostředí sehrává zásadní roli i při opakovaných zánětech močových cest a i zde jsou vhodnou prevencí probiotika, v tomto případě zaměřená na urogenitální oblast.

Next article