Díky vývoji moderní medicíny zaznamenala léčba rakoviny prsu v posledních letech velké pokroky. Stále ale platí, že základem pro vyléčení je včasná diagnostika, ke které vede pečlivá prevence.
MUDr. Kateřina Jirsová
primářka Onkologického oddělení, Nemocnice na Pleši
Prevence rakoviny prsu je zásadním nástrojem včasné diagnostiky. Jak mohou k prevenci přispět samy pacientky?
Zabránění vzniku nádorového onemocnění není jednoduché. Ke snížení rizika můžeme přispět svým chováním, to znamená nekouřit, zdravě jíst a pohybovat se, držet se pokud možno v psychické pohodě. To co je však v léčbě a prognóze nádorového onemocnění zásadní, je včasná diagnóza. Pokud se nádor prsu odhalí včas, je šance na úplné vyléčení velmi vysoká. Je proto důležité, aby ženy chodily na preventivní prohlídky, na screeningovou mamografii a samozřejmě, aby si všímaly vlastního těla, prováděly samovyšetření prsů.
Onkologická léčba i její dostupnost jsou v naší zemi na velmi vysoké úrovni.
V jakých zařízeních je možné léčit pacientky a jaký je mezi nimi rozdíl?
Onkologická léčba nádorů prsu v posledních letech zaznamenala veliký rozvoj. Většina pacientek během léčby onemocnění podstoupí více typů systémové terapie, často i ozařování. Je důležité, aby o strategii léčby rozhodoval tým odborníků, takzvaný multidisciplinární tým. Vlastní léčba, zejména novějšími preparáty, probíhá v onkologických centrech (tzv. KOC). Pro některé pacientky však může být dostupnost KOC, které je vzdálené desítky a někdy i stovky kilometrů, velmi komplikovaná. Je proto důležité, aby se podařilo přiblížit onkologickou léčbu pacientům co nejrychleji a zároveň, aby mohla inovativní léčba (nebo alespoň její velká část) probíhat i na regionálních onkologických pracovištích (tzv. ROC).
Mají pacientky stejné možnosti léčby v celé ČR nebo vnímáte určité rozdíly v rámci jednotlivých regionů?
Rozhodně bych chtěla zdůraznit, že globálně je onkologická léčba i její dostupnost v naší zemi na velmi vysoké úrovni, a to na pracovištích napříč republikou, nejen na těch v Praze či Brně. Na druhou stranu je pravda, že síť onkologických pracovišť není rovnoměrná. Na jedné straně stojí snaha o centralizaci specializované péče a na straně druhé množství pacientů léčených pro nádorové onemocnění v každém městě, v každé okresní nemocnici. Proto je nutné vybudovat funkční systém, kde regionální pracoviště s centry úzce spolupracují. Superspecializované výkony či léčba jsou prováděny ve fakultní nemocnici (KOC), standardní onkologická léčba pak může být podávána na onkologii v regionu.
Co je kromě dodržování léčby pro pacientky důležité?
Léčba nádoru prsu může být pro pacientky velmi náročná. Jedná se o léčbu dlouhodobou, která s sebou samozřejmě nese řadu těžkostí. Pacientky můžeme rozdělit do dvou skupin. Jednak se jedná o pacientky, které podstupují tzv. zajišťovací léčbu. Tato léčba je velkým zásahem do života často mladých žen, maminek, manželek. I když vše nakonec dobře dopadne, nesou si šrámy nejen na těle v podobě nežádoucích účinků, ale často i na duši. Druhou skupinou jsou pacientky s pokročilým nevyléčitelným onemocněním. U rakoviny prsu máme naštěstí k dispozici poměrně široké možnosti, tak se daří pacientky úspěšně léčit. Vždy je zásadní s pacientkou komunikovat o jejích preferencích, kvalitě života, snažit se, aby byl život s nádorovým onemocněním maximálně naplněný.
Každá pacientka by měla být aktivní v komunikaci se svým ošetřujicím lékařem, ohledně přínosů a úskalí zvolené léčby. Proaktivní přístup pacientky se vyplácí.