Trápení s vaginálními infekcemi prožila spousta žen, a nepříjemný svědivý výtok přivede do gynekologické ordinace většinu z nich. Nejlepším řešením je takové návštěvě zcela předejít, a to správnou péčí o přirozenou vaginální mikroflóru.
Součástí zdravého vaginálního ekosystému jsou tzv. laktobacily, tedy bakterie mléčného kvašení. Ačkoliv jejich název může klamat, jde o prospěšné mikroorganismy, které chrání přirozené prostředí pochvy, posilují její obranyschopnost a zabraňují vzniku infekcí.
Počet laktobacilů v pochvě je ale nestálý. Snižuje jej např. užívání antibiotik, kouření tabákových výrobků, nadměrný stres, koupání v bazénech, nechráněný pohlavní styk, nevhodná intimní hygiena nebo hormonální výkyvy.
Obzvlášť během menstruace je žena k onemocněním náchylnější. V době krvácení totiž dochází k úbytku laktobacilů a k přemnožení nežádoucích mikroorganismů. Po skončení menstruace by se hodnoty měly vrátit do normálu, ovšem ne vždy tomu tak bývá.
Problémům mohou ženy předejít tím, že budou do pochvy aplikovat probiotické bakterie, a to zejména užíváním vhodných menstruačních pomůcek, intimních krémů, anebo obojího. Pro období menstruace je tedy vhodné zvolit tzv. probiotické tampóny, které zaručují naprostý komfort a bezpečí běžného tampónu, ale navíc uvolňují miliardy živých a velmi funkčních mléčných bakterií právě v okamžiku, kdy to pochva nejvíce potřebuje.
K tomuto procesu dochází postupně, v závislosti na stabilní tělesné teplotě. Tyto probiotické bakterie rozkládají vaginální glykogen na kyselinu mléčnou, a pomáhají tak udržet kyselé pH, které je zásadní pro správné fungování poševního ekosystému. Není zcela jedno, jaké probiotické bakterie jsou použité. Pro pochvu přirozené probiotické bakterie mají mimo vliv na pH také schopnost vytvářet peroxid vodíku, který zamezí přenosu bakterie na hostitelskou buňku, a snižuje tak výskyt zánětů.