MODERNÍ LÉČBA KERATOKONU A NEPRAVIDELNOSTÍ ROHOVKY, ZLEPŠUJE VIDĚNÍ
Keratokonus je degenerativní onemocnění oční rohovky, při kterém dochází k jejímu vyklenutí a zároveň ztenčení. Pacient s keratokonem má zdeformované vidění, jako by se díval přes zvlněné sklo. Obraz je neostrý, rozmazaný a dioptrie rychle přibývají.
Vznik keratokonu je zčásti ovlivněn genetikou, zároveň však souvisí s životním prostředím a také s kožními onemocněními. V kůži jsou totiž stejná kolagenová vlákna jako v oční rohovce, proto mají lidé s keratokonem často i atopický ekzém, akné, různé alergie a další kožní potíže.
Keraring předejde transplantaci rohovky
V současné době existuje několik možností léčby keratokonu. V prvním stádiu onemocnění lze používat tvrdé kontaktní čočky, které však málokdo dobře snáší. Další možností je Collagen Cross Linking (CCL). Tato metoda zajistí zpevnění kolagenových vláken a tedy i rohovky pomocí aplikace riboflavínu a UV záření.
V druhém, třetím a někdy i ve čtvrtém stádiu onemocnění se do rohovky implantují Keraringy – speciální mikroimplantáty z tvrdého plastu. „Oční chirurg nejprve vytvoří v rohovce drobný tunýlek pomocí femtosekundového laseru.
Do něj pak zasune Keraring, který rohovku stlačuje. Tím se kolagenová vlákna přitlačí k sobě, přirozeně se slepí a zpevní, což brání dalšímu vyklenování rohovky. V mnoha případech dojde také ke zlepšení vidění,“ popisuje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize, kde se léčbě keratokonu věnují.
Nepodceňujte prevenci
Ve čtvrtém stádiu už rohovka mnohdy zcela selhává a pak je jediným řešením transplantace rohovky. Proto je důležité keratokonus včas diagnostikovat a zahájit léčbu. Nepodceňujte tedy pravidelné návštěvy u očního.
Co může napovědět? U dospělých pacientů se na oku s keratokonem často mění dioptrie. Nové brýle jim stačí třeba jen na půl roku, poté už s nimi nevidí dobře a potřebují brýle nové, se silnější korekcí.
www.neovize.cz
Kontakt: 775 858 700