Stresová inkontinence postihuje ženy každého věku. Nejčastěji se s ní potýkají během těhotenství, po porodu a také ve starších letech (zejména po menopauze), a to kvůli zvýšenému nitrobřišnímu tlaku a povolenému pánevnímu dnu. Jak potížím se samovolným únikem moči předcházet?
Věk žen, které se rozhodnou pro potomka, stále stoupá a s tím narůstá i riziko případných komplikací. Jestliže nejběžnějším urologickým problémem žen po třicítce je občasná stresová inkontinence, pak jí starší maminky trpí téměř vždy. U matek staršího věku nebo těch po těžkém porodu se neobnoví v plné míře funkce svěrače močového měchýře, a proto má žena v menší či větší míře potíže s inkontinencí. V některých případech může po porodu dojít k dočasné ztrátě citlivosti v intimních partiích. Obvyklé nutkání k vyprázdnění se nemusí hned objevit a močení bývá zpočátku velice nepříjemné, protože moč může pálit v místě nastřižené hráze.
Proč k úniku moči dochází?
Riziko rozvoje inkontinence se významně zvyšuje nejen u žen, které porodily více dětí, ale rovněž u těch, které porodily alespoň jedno dítě o hmotnosti více než 4000 g. Natažení svalů a vazů pánevního dna a velká pravděpodobnost částečného narušení pánevních nervů, ke kterým dochází během porodu přirozenými cestami, se považují za hlavní příčiny uvolnění závěsných vazů mezi kostmi stydkými, močovou trubicí a močovým měchýřem. Jejich úkolem je udržovat tyto orgány ve správné anatomické poloze v těsné blízkosti stydkých kostí. Tato poloha se považuje za základní podmínku udržení moči při zmíněném zvýšeném nitrobřišním tlaku v průběhu fyzické aktivity. Některé ženy proto volí porod císařským řezem v domnění, že se tak vyhnou riziku inkontinence. Na první pohled se to zdá logické, ale odborné medicínské studie zkoumající vliv císařského řezu na stresovou inkontinenci tvrdí, že tomu tak v praxi není.
Jak udržet močový měchýř během těhotenství v kondici?
Těhotenství je pro ženy obdobím plným změn a výzev. Jednou z nich může být právě také problém s inkontinencí moči. Obtíže s udržením moči během těhotenství jsou relativně běžným jevem, ale existuje několik způsobů, jak jim předcházet:
- posilování pánevního dna,
- správná technika při cvičení,
- udržování zdravé hmotnosti,
- pravidelné vyprazdňování močového měchýře,
- konzultace s lékařem.
Cviky pro zpevnění pánevního dna a střední části těla >
Prevence je klíčová
I když inkontinence může být běžným problémem během těhotenství, existuje několik způsobů, jak ji prevencí a řízením minimalizovat. Pravidelné cvičení, správná technika cvičení, udržování zdravé hmotnosti, pravidelné vyprazdňování močového měchýře a konzultace s lékařem jsou stěžejní pro to, aby ženy mohly udržet svůj močový měchýř silný a minimalizovat riziko samovolného úniku moči během těhotenství.
Při potížích se nebojte vyhledat pomoc
Pokud hledáte odbornou pomoc, obraťte se na praktického lékaře, gynekologa nebo urologa. S inkontinencí vám pomůže i specialista urogynekolog. Více informací a seznam odborných pracovišť naleznete na stránkách pacientské organizace INKO-GNITO.cz. Návštěvu odborníka neodkládejte, problém s inkontinencí se sám nevyřeší!