Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdraví » ANTIKONCEPCE ZLEPŠUJE KVALITU ŽIVOTA ŽEN
ADVERTORIAL

Užívání antikoncepce přináší ženám řadu benefitů od ochrany před některými typy nádorů až po zlepšení problematické pleti. Proč bychom se jí neměli obávat?

Mgr. MUDr. Jan Greguš

vědecký sekretář Sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví ČGPS ČLS JEP, Centrum ambulantní gynekologie a primární péče, Brno

Mezi důvody indikace antikoncepce kromě zabránění nechtěnému těhotenství patří ochrana žen před vznikem některých typů nádorů, cyst vaječníků, rozvojem děložních myomů, endometriózy a před mimoděložním těhotenstvím. Mezi další indikace nasazení antikoncepce patří bolestivá, nepravidelná, silná menstruace, silný premenstruační syndrom. Některé typy antikoncepce mají navíc příznivý vliv na mastnou pleť, akné, vypadávání vlasů či nadměrné ochlupení mužského typu.

Aktuální trendy v antikoncepcii. Čtěte více >

Antikoncepci lze dělit na hormonální a nehormonální či na krátkodobě a dlouhodobě působící. Mezi tu krátkodobou patří hormonální pilulky, kroužky a náplasti, z nehormonálních pak kondomy, spermicidní tablety a krémy. Dlouhodobě působící představují nitroděložní tělíska nebo depotní injekce.

Hormonální antikoncepce upravuje menstruační cyklus, a to ve smyslu jeho pravidelnosti, intenzity i nebolestivosti.

Dlouhodobě působící antikoncepce není závislá na pravidelném užívání tablet. Díky tomu, že nitroděložní tělísko funguje lokálně, přímo v dutině děložní, je v něm menší obsažená dávka uvolňovaného hormonu (v případě hormonálního tělíska) a efekt je pouze lokální, obchází zažívací trakt a játra, čímž je šetrnější k ženskému organismu.

antikoncepce
Zdroj: Adobe Stock

Pokud dívka či žena neplánuje otěhotnět v delším časovém horizontu, doporučil bych dlouhodobě působící antikoncepci, zejména nitroděložní tělísko. Dále by měl lékař zohlednit nejen potřeby a preference ženy, ale i její anamnézu a eventuálně možné kontraindikace.

Přemýšlíte o změně antikoncepce? Čtěte více >

Hormonální antikoncepce upravuje menstruační cyklus, a to ve smyslu jeho pravidelnosti, intenzity i nebolestivosti. U uživatelek kombinované hormonální antikoncepce je intenzita krvácení slabší a menstruace méně bolestivá až nebolestivá. Podobně u uživatelek hormonálního tělíska je krvácení často slabší nebo dokonce úplně vymizí. To velká část žen vnímá jako pozitivní věc.

Kdy by se hormonální antikoncepce neměla užívat? Čtěte více >

Mezi ty nejčastější mýty patří tvrzení, že se z užívání hormonální antikoncepce tloustne. Kombinovaná hormonální antikoncepce, ale nezpůsobuje přibývání na váze. Dalším mýtem je, že kojící ženy nepotřebují antikoncepci, protože je kojení spolehlivě chrání, dále že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce snižuje plodnost ženy. Řada žen si také myslí, že by se měla antikoncepce po určité době užívání vysadit, aby se tělo „očistilo“ či si „odpočinulo.“ V neposlední řadě se často tvrdí, že nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy, které nerodily. V dnešní době jsou tělíska, a to hormonální i nehormonální, konstruována tak, aby je bylo možné a snadné zavést i dívkám a ženám, které dosud nerodily. Naopak právě tyto ženy mohou z nitroděložního tělíska velmi profitovat.


PP-JAY-CZ-0015-1 9/2024
Článek byl podpořen společností Bayer.

Next article