Česká stomatologická komora opět chystá Světový den ústního zdraví propagující, že jediným správným řešením strachu ze stomatologa je dokonalá technika čištění dutiny ústní. Snadno si tak všichni ušetří spoustu problémů i peněz! O stomatologii jsme si povídali s Romanem Šmuclerem, prezidentem České stomatologické komory.
doc. MUDr. ROMAN ŠMUCLER, CSc.
prezident České stomatologické komory
Liší se náchylnost zubů k onemocněním u dětí, dospělých a seniorů? Mění se s věkem i potřebná péče o zuby?
U dětí a u nemocných seniorů je často potřeba pomáhat. Malé děti si s kartáčkem spíše hrají a pomalu se s ním seznamují, postupně více a více čistí, ale rodiče je musí vždy kontrolovat a zuby dočistit. Zubní kazy u malých dětí jsou způsobeny tím, že toto rodiče zanedbali, a svým dětem tak ublížili – to se musí změnit. Podobné problémy mohou nastat u velmi starých nebo nemocných seniorů, je potřeba jim pomoci zuby dočistit, popřípadě pomoci s očištěním zubní náhrady.
Máte nějaký tip na správnou péči o zuby u malých dětí a tvorbu správných hygienických rutin?
Děti jde zabavit promítáním krátkých videí, které dnes zadarmo nabízejí mnozí výrobci hygienických pomůcek. Lze jim pouštět třeba i krátké grotesky, u kterých děti vydrží čistit klidně 10 minut. Vždy ale musí vše rodič zkontrolovat a dočistit. Spousta rodin si zuby čistí společně v koupelně, ale jde to i před televizí, kde čas ubíhá rychleji.
Jaké jsou nejlepší metody pro čištění zubů a jaký typ zubního kartáčku a pasty je k péči o zuby nejvhodnější?
Popravdě, to se musí u mnoha lidí nastavit zcela individuálně a ve spolupráci zubního lékaře s dentální hygienistkou.
Řada lidí se nevěnuje komplexní péči o zuby a dásně, ačkoliv jsou na trhu dostupné vhodné hygienické pomůcky. Co byste doporučil?
V Česku velmi zanedbáváme používání mezizubních kartáčků a mezizubních nití. Pro zdraví našich zubů a dásní je nezbytný jejich správný výběr i technika čištění. Ale hlavně je musíme používat systematicky a každý den!
Stomatologie se stejně jako další zdravotnické oblasti vyvíjí. Co patří k největším novinkám?
Existují zubní pasty, které „opravují zuby“, hygienu lze podpořit přípravky s fluoridy, také jsou dostupná zubní probiotika. V léčebné stomatologii dokážeme vyrobit i malé kousky zubů z kompozit, ale i z keramiky, a doplnit zuby nejenom v podobě korunek ale i inlayí nebo onlayí.
Jaké jsou hlavní důvody, proč by měl člověk sebrat odvahu a zajít na preventivní kontrolu k zubaři nebo na dentální hygienu?
Na straně jedné preventivní prohlídka objeví chyby v hygieně dutiny ústní. Proto třetina pacientů v ČR sice stomatologa má, ale na prohlídky nechodí, neb tuší, že za svoje zanedbaná ústa pochváleni nebudou. Na straně druhé prohlídka odhalí počínající kazy, záněty dásní ale třeba i zhoubné nádory. Nejít na prohlídku k zubnímu lékaři je holý nerozum. Pokud je něco potřeba, stomatolog doporučí dentální hygienu a přesně určí, co má být její náplní – často zub od zubu.