Skip to main content
Domovská stránka » Zdravý nový rok » NEPODCEŇUJME PARAZITY DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ
ADVERTORIAL

Kočky i psi jsou dnes právoplatnými členy našich domácností, nesmíme ale zapomínat na to, že mohou mít řadu parazitů se zoonotickým potenciálem, a nakazit tak nás i naše děti. Pokud ale budeme dodržovat základní prevenci, není se čeho bát.


Není to tak dávno, vlastně jen pár desítek let, kdy jsme nebezpečí pocházející od domácích mazlíčků podceňovali. Pes byl dříve na řetězu u boudy a kočka rodila svá koťata ve stodole. Od té doby se mnohé změnilo. Psi a kočky se stali běžnými obyvateli našich domovů a někdy i postelí. Stále si ale zachovali některé zvyky z dob, kdy žili venku.

Máte doma kočku či psa? Klikněte ZDE

Člověk jako náhradní hostitel

Tím, jak jsme se s našimi miláčky vzájemně sblížili, zkrátili jsme cestu k nákaze i jejich parazitům. A ti patří k velmi přizpůsobivým živočichům. Hlavním smyslem jejich života je rozmnožování. Většina parazitů produkuje velká množství vajíček nebo larev, jejichž jediným úkolem je nalezení nějakého hostitele.

Mnoho, dokonce většina, z nich zahyne, ale ostatní svůj úkol splní. A zde nastává onen problém. Není-li po ruce ten správný hostitel, třeba pes, poslouží jim i člověk. Vlastně jsme v jistém smyslu náhradníky. Není ale důvod k panice, spíše k opatrnosti.

Vnější parazité a prevence

A co můžeme udělat my? Preventivně své mazlíčky chránit. Pokud jde o vnější parazity – nejčastěji blechy a klíšťata, všenky či původce různých druhů svrabů, máme dnes k dispozici celou řadu přípravků, které mají dlouhodobý účinek a po jedné aplikaci působí nejméně měsíc, často i déle. To je potřeba, protože například blechy se už za několik hodin po napadení hostitele spáří a nakladou vajíčka. A i když psa blech zbavíme, z koberců, nábytku i z potahů aut na nás útočí noví, čerstvě vylíhnutí parazité. Co se týče klíšťat, je dostatečně známo, že přenášejí různé nemoci. Nebezpečí přenosu stoupá s dobou, po kterou je klíště přisáto. Proto je vždy odstraňte co nejdříve.

Jak se zbavit vnitřních parazitů?

Vnitřní parazité nejsou na první pohled tak snadno k nalezení. Sami jsou ukryti uvnitř těla hostitele a jejich vajíčka jsou téměř neviditelná, ale ne méně nebezpečná. Psí škrkavka může proniknout do vnitřních orgánů, do mozku nebo do oka. Některé tasemnice zase mohou ve vnitřních orgánech vytvářet obrovské cysty. A dokonce i zabít!

Larvy měchovců jsou schopné se prokousat kůží. Použijeme-li ale veterinární léky na odčervení, můžeme se spolehnout, že vnitřní parazité budou vyhubeni. Účinek těchto léků však nepřetrvává. Na druhé straně, parazité pro svůj vývoj od vajíčka po dospělce, který vylučuje nová vajíčka, také potřebují určitý čas, přinejmenším několik týdnů. Náš domácí společník se tedy nenakazí hned druhý den po odčervení. Za běžných podmínek postačí u většiny zvířat odčervení každé tři měsíce (doporučení ESCCAP).

Nezapomínejte na pravidelnou péči

Vnější i vnitřní parazité mají zoonotický potenciál. My zase máme potenciál se jim bránit. Jen nezapomenout. Pro odčervení psů doporučujeme například veterinární léčivý přípravek Drontal®, který působí proti všem druhům střevních parazitů běžně se vyskytujících u psů (včetně škrkavek, bičíkovců, měchovců a tasemnic). U koček pak použijte veterinární léčivý přípravek Dronspot®, který působí obdobně a ve stejném rozsahu. Oba přípravky jsou účinné, bezpečné a pohodlně dostupné bez lékařského předpisu v každé dobré lékárně.


Copyright: Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover.

Next article