S biohackerkou Veronikou Allister, která se věnuje komplexní péči zejména o ženské zdraví a well-being, jsme si povídali o rozdílu mezi muži a ženami, limitech západní medicíny i o tom, jak se o sebe starat.
VERONIKA ALLISTER
biohackerka, zakladatelka projektů Systers a Code of Life, autorka knižního bestselleru Hoř pomalu
Jak byste popsala biohacking a jeho největší přínos?
Biohacking se v posledních letech velice rychle vyvíjí, nicméně jeho jádro je v optimalizaci individuální biologie a fyziologie za účelem být zdravým, odolným a šťastným člověkem. Bonusem pak může být zpomalení stárnutí. Pokud ale ženy praktikují obecný biohacking, který je designovaný pro muže, mohou si velice ublížit. Ženy mají obecně komplexnější fyziologii a je potřeba k tomu tak i přistupovat.
Co vás k biohackingu přivedlo?
K biohackingu mě dovedlo moje zdraví, respektive sada nemocí. Západní medicína mi tenkrát pomohla akutně, ale už selhala v prevenci a řešení kořenového problému. Když jsem své zdraví vzala do vlastních rukou, ve vědě jsem narazila na tzv. pohlavní propast. Od roku 1977 do roku 1993 byly ženy vyřazené z klinických studií a ani dnes nemůžeme říct, že se na ženách provádí dostatek studií, které by nám mohly pomoci se zdravotním doporučením pro ženskou populaci. Proto jsou ženy, které se o sebe chtějí starat ve své podstatě odkázané na biohacking a experimentování.
Jaké jsou největší biohacking trendy?
Trendy jsou různé. Obecně se jedná o doplňky stravy, technologie jako je terapie červeným světlem, HBOT, PEMF a další. Aktuálně se také více lidí zajímá o různé testy, ať už jde o základní biochemii z krve, měření genetiky nebo biologického věku. V neposlední řadě je to také chladová terapie, saunování, různé dechové a meditační cvičení.
Dokázala byste uvést konkrétní příklady, kde vaše metody a postupy vedly k úlevě od bolesti nebo zlepšení zdravotního stavu?
Většina experimentů a protokolů, které v mém případě vedly k úlevě, byly ty nejobyčejnější ze všech a zadarmo. Uvedu pár příkladů, které mi pomohly snížit chronickou únavu:
1) Dodržovat cykly přírody:
Hlavně se tedy jedná o dodržování cirkadiánního rytmu. Ráno se vystavím slunci nebo fotobiomodulaci, abych dala tělu najevo, že je den. Dám si alespoň chvilku pro sebe. Večer minimálně dvě hodiny před spánkem nekoukám do telefonu a uvolňuji svůj nervový systém.
2) Sladit se se svým hormonálním cyklem:
Žena v reprodukčním věku prožívá čtyři fáze a má tedy i čtyři různé imunitní systémy. Většinu života jsem šla proti tomuto cyklu, což mě dovedlo k vážným zdravotním problémům.
3) Zařadit základní doplňky stravy:
Když mi došlo, že humus v půdě není tak kvalitní, jako byl před sto lety a že chci-li být tou nejlepší verzí sebe sama, tak potřebuji doplňovat různé minerály, vitamíny a jiné látky (např. omega 3, hořčík, vitamíny B, C a D3+K2 a další).
Biohacking vychází z vědy a výzkumu. Mělo by se o tyto oblasti zajímat více žen?
Biohacking se sice o vědu opírá a rozhodně vědecký výzkum podporuje, ale i věda má své limity. Například se ukazuje, že mnoho žen má dnes problém s estrogenovou dominancí, která vede k nemocem jako je PCOS nebo endometrióza. Nenajdete však moc klinických studií, které by vám tento problém pomohly vyřešit. Biohacking se snaží najít souvislosti a nebát se experimentovat. Z tohoto důvodu bych byla velice vděčná, kdyby se tomuto oboru věnovalo více žen, a snížila se tak zmíněná pohlavní propast.