Parkinsonova nemoc (PN) patří k závažným neurodegenerativním onemocněním. Typicky se projevuje poruchami motorických i kognitivních funkcí. Tyto symptomy se dají úspěšně tlumit vhodnými léky, nemoc je ale nevyléčitelná.
Parkinsonova nemoc je progresivní a má různé fáze. Jak se v průběhu času mění péče o pacienta?
V první fázi onemocnění je důležité pacienta podporovat k větší samostatnosti, aby byl co nejdéle soběstačný. V pokročilejším stádiu nemoci je samozřejmě zapotřebí více mu pomáhat v sebeobsluze. A v off-stavu není pacient schopen takřka ničeho, proto mu je potřeba pomoci i při základních činnostech.
Jaké jsou nejdůležitější kroky, které snižují progresi PN?
Nejdůležitější by byla včasná diagnostika, ale to pacient těžko sám ovlivní. Může ale ovlivnit průběh nemoci, když na sobě bude pravidelně pracovat. Problémy nastanou s odstupem času víceméně po všech stránkách, takže by měl vedle aktivního cvičení a pravidelné chůze také udržovat v kondici své kognitivní funkce, trénovat psaní a jemnou motoriku, udržovat plynulou řeč a schopnost polykání.
Existují pomůcky, které pacientům s PN dokážou usnadnit život?
Pomůcek k usnadnění činností každodenního života je na trhu již velká řada. S výběrem vhodných pomůcek může pacientovi poradit třeba ergoterapeut. Vhodný je např. navlékač ponožek, prkénko pro obsluhu jednou rukou, gumové flexibilní tkaničky do bot, dávkovače léků či držáky holí.
Co je potřeba k domácí péči o pacienta s PN?
Pro usnadnění pohybu v prostorech domácnosti je důležité odstranit překážky jako koberce, prahy, drobný volně stojící nábytek, skleněné výplně dveří nebo sprchového koutu. Dále by se v bytě mělo omezit použití výrazně vzorovaných obkladů či podlahové krytiny. Vzorky nebo i úzké průchody mohou způsobit záseky v plynulosti pohybu pacienta.
Na co by se měl člověk připravit, pokud je někomu z rodiny diagnostikována PN?
Hlavně se musíme obrnit trpělivostí a pochopením pro jeho situaci. Důležité je se co nejvíce s touto nemocí seznámit, abychom pochopili, proč se náš blízký zrovna chová tak, jak se chová. Musíme se připravit na to, že se nemoc bude zhoršovat, a s tím budou přicházet i další příznaky, které nemusí být jen motorické. Jedná se i o vegetativní příznaky jako je třeba zácpa či bolesti svalů. Také se objevují deprese a halucinace či hazardní a závislostní chování. U PN je extrémně důležitá fyzická aktivita.
Jaké cviky/aktivity pacientům doporučujete?
Nejdůležitější je zůstat v pohybu. Pravidelné procházky by měl pacient zařadit mezi každodenní rituály. Dále potom cílené cvičení ve stoje i vsedě, trénink rovnováhy a koordinace. Pro řeč a v rámci dechového cvičení je dobrý zpěv. Zároveň by pacient neměl zapomínat i na obličejové svalstvo a jazyk.