Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » LETNÍ RADOVÁNKY V OHROŽENÍ: POZOR NA TZV. PLAVECKÉ UCHO
ADVERTORIAL

Letní dovolená plná koupání a zábavy se může rychle změnit v noční můru. A to v případě, kdy se dětem rozvine bolestivý zánět vnějšího zvukovodu, známý také jako tzv. plavecké ucho. Jak můžeme tomuto častému problému předcházet?

doc. MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D.

přednosta Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN v Motole

V létě děti často trpí zánětem vnějšího ucha. K jeho podráždění většinou dochází vlivem vlhkého prostředí. Proto je tento stav spojen s koupáním v bazénech nebo moři, kde je vlhkost vysoká. Zánět vnějšího ucha může mít infekční i neinfekční původ. Infekce může být způsobena bakteriemi, viry nebo mykózami. Mezi neinfekční příčiny řadíme právě vliv zevního prostředí (vystavení ucha vodě, prachu či vlhkosti).

Při opakovaných potížích je vhodné vyhledat lékaře a neztrácet čas s domácími metodami, které mohou stav naopak zhoršit.

Mezi typické příznaky zánětu vnějšího zvukovodu patří bolest ucha, výskyt sekretu a problémy se sluchem. Při poskytování první pomoci je důležité podat analgetika a použít ušní kapky nebo sprej.

Zdroj: archiv Dr.Theiss

V rámci prevence se doporučuje omezit pobyt ve vodě, pečlivě vysoušet uši po koupání a případně používat i ochranné prostředky, jako jsou špunty do uší. Při opakovaných potížích je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a neztrácet čas s domácími metodami, které mohou stav naopak zhoršit. Potíže s ušima u dětí mohou být nepříjemným zážitkem, který může ovlivnit celou dovolenou. Je proto důležité věnovat pozornost preventivním opatřením a včasné lékařské péči, aby se rodina mohla plně věnovat své dovolené.


Next article