U roztroušené sklerózy (RS) je stěžejní včasné stanovení diagnózy. Jen díky rychlému zahájení léčby lze totiž zabránit horší prognóze. Odlišení RS od jiných chorob však vyžaduje preciznost a správnou interpretaci nálezu radiologem. Jak takové radiologické vyšetření probíhá?
prof. MUDr. Manuela Vaněčková, Ph.D.
vedoucí lékařka odd. MR, Radiodiagnostická klinika 1. LF UK a VFN
Jaká je specifická role radiologa v diagnostickém procesu roztroušené sklerózy?
Úloha radiologa je zásadní, protože pomáhá při diagnostice onemocnění. Radiolog posuzuje nález z hlediska platných diagnostických kritérií a vyhodnocuje, zda nález na magnetické rezonanci (MR) splňuje kritéria pro tzv. diseminaci v prostoru a čase. Dále stanovuje, jestli je ložiskový nález v MR obraze typický pro roztroušenou sklerózu, nebo odpovídá spíše jinému onemocnění. Pro správné zhodnocení je nutné dodržovat standardizované protokoly, které jsou vysoce senzitivní a specifické, a pomáhají tak onemocnění diagnostikovat co nejrychleji.
Jaké typy radiologických vyšetření se používají k diagnostice RS? Kde je lze podstoupit?
Používá se vyšetření pomocí magnetické rezonance. Při první diagnostice je potřeba aplikovat kontrastní látku. Pokud MR detekuje poruchu hematoencefalické bariéry, pacient splní i kritérium pro diseminaci v čase, a nemusí tudíž čekat na další MR kontrolu. To vede k zrychlení diagnostiky, a tedy i k časnějšímu nasazení terapie, což je pro pacienta stěžejní.
Je nutné opakovat radiologická vyšetření po stanovení diagnózy RS?
Ano, magnetická rezonance provází pacienty po celou dobu jejich léčby. Na začátku pomáhá v diagnostice a prognóze pravděpodobného klinického vývoje. Z nálezu, jenž byl díky MR odhalen při prvním vyšetření, může klinický lékař vytypovat pacienty, kterým hrozí těžší průběh onemocnění. Rezonance je tedy klíčová, a to od počátku v managmentu léčby. Když má nemocný člověk nasazenou léčbu, používá se MR pro monitoraci aktivity. Tímto způsobem se vyhodnocuje, zda daná léčba účinkuje, nebo by mělo dojít ke změně. V současné době je MR monitorace zcela zásadní, protože umožňuje změnu léčby, a to právě jen na základě přesně definované progrese v MR obraze.
Existují rozdíly v přesnosti a diagnostické hodnotě radiologických vyšetření v závislosti na typu použitého přístroje?
Ano, je potřeba používat standardizované protokoly, které mají maximální senzitivitu a specificitu. Co se týče síly magnetického pole, preferujeme vyšetření pomocí tzv. 3T MRI, pokud jím pracoviště disponuje. Zde je ale důležité říci, že byly publikovány práce, které diagnostiku pomocí 3T a 1,5T přístrojů porovnávají. Z výsledků vyplývá, že splnění MR podpůrných kritérií je u obou typů skenerů srovnatelné, díky čemuž nedochází k prodlevě diagnostiky ani u jednoho z nich.
Mohou pacienti nějak ovlivnit výsledky a přesnost radiologických vyšetření RS?
Je důležité, aby se člověk při vyšetření nehýbal, protože vlivem pohybu může dojít ke zhoršení kvality vyšetření. Dále je nezbytné, aby byl pacient monitorován na stejném MR přístroji a ve stejném protokolu, čímž se zachová kontinuita vyšetření. Proto by měl pacient stále docházet na stejné MR pracoviště, které provedlo standardizaci diagnostického i monitoračního procesu, a to včetně MR protokolů a spolupracuje s RS centrem, kde je sledován daný pacient.