Toto oční onemocnění trápí podstatnou část naší populace a jeho výskyt stále narůstá. Příčin ke vzniku syndromu je mnoho. Významnou roli hrají hormony, užívání léků či kontaktních čoček a také náš životní styl (nadměrné používání monitorů, nedostatek pohybu venku, klimatizované nebo příliš vytápěné prostory). Co vše bychom měli o této nemoci vědět?
MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO
předsedkyně České oftalmologické společnosti a přednostka Oční kliniky LF UP a FNOL
Jak se projevuje syndrom suchého oka?
Syndrom suchého oka je jeden z nejčastějších problémů, který postihuje populaci a projevuje se v různé míře od bezpříznakového onemocnění až po obtíže výrazně snižující kvalitu života. Jedná se o stav, při němž je porušena vrstva slz na povrchu oka, tzv. slzný film. Tato vodní vrstva svlažuje rohovku, spojivku, vnitřní stranu víček, a umožňuje tak hladký a plynulý pohyb víček po oční kouli. Další důležitou funkcí slzného filmu je vyživování tkání, které pokrývá. Výskyt syndromu je popisován u 7 %–34 % populace.
Co bývá příčinou této oční choroby?
Možných důvodů ke vzniku syndromu je mnoho. Často k onemocnění dochází vlivem poklesu hormonů, např. v důsledku stárnutí. Proto jsou našimi častými pacienty ženy v menopauze. Dalšími příčinami mohou být chronický zánět víček, dlouhodobé užívání některých léků, onemocnění štítné žlázy, některá autoimunitní onemocnění, operace očí nebo v okolí očí, nošení kontaktních čoček a další.
Co patří mezi nejběžnější symptomy tohoto syndromu? Jak ovlivňují každodenní život pacientů?
Jedním z nejčastějších projevů je paradoxně slzení očí. Dochází k němu vlivem dráždění povrchu oka, které nemá dostatečný ochranný slzný film. Toto reflexní slzení, které podráždění vyvolává, je však nedostatečné k řešení celého problému. Mezi další symptomy řadíme pálení a řezání očí, pocit písku v oku, zamlžené vidění, zarudnutí bělma, světloplachost či únavu očí.
Jakým způsobem je syndrom suchého oka diagnostikován?
Podezření na syndrom suchého oka vznikne po odebrání anamnézy, kdy nám pacient řekne všechny své subjektivní obtíže, jejich frekvenci a tíži. Po standardním vyšetření očí, které provádíme mikroskopem, můžeme přistoupit k testům, jež měří množství a kvalitu slz. Často si povrch oka obarvíme speciálními barvivy, která nám ukážou i velmi drobné defekty povrchu oka, eventuálně odumřelé buňky povrchu oka. Existují také přístroje určené k měření tloušťky slzného filmu a hodnocení kvality žláz, které produkují tukovou složku slzného filmu.
Jak si správně nakapat oční kapky? >
Jaké hlavní metody léčby jsou pro pacienty dostupné?
Základem léčby jsou kapky a gely zvlhčující povrch oka. V případě zánětu víčkových žláz doporučujeme teplé obklady víček a tlakové masáže jejich okrajů. Pokročilá stádia syndromu suchého oka vyžadují lokální užívání kortikoidních kapek, kapek s cyklosporinem či kapek vytvořených z vlastní krve (tzv. sérové kapky). Studiemi se zjistilo, že k léčbě tohoto onemocnění přispívá i rybí tuk, a to v dávce 2000mg/den.
Neexistuje jednotný postup u všech pacientů se syndromem suchého oka. U každého pacienta přistupujeme k léčbě individuálně, a sice podle jeho obtíží a dle závažnosti onemocnění.