Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » INTUITIVNÍ STRAVOVÁNÍ: NÁSLEDUJTE SIGNÁLY SVÉHO TĚLA
ADVERTORIAL

Zdravý životní styl a prevence obezity přispívají nejen k udržení fyzického zdraví, ale i duševní pohody. Obojího můžeme dosáhnout díky metodě intuitivního stravování, která vychází z naslouchání potřeb našeho těla, vyváženosti a svobody stravování.

Hana Rychnovská

výživová koučka

Základní principy intuitivního stravování vychází z naslouchání potřeb svého těla a následování jeho signálů. Při dodržování intuitivního stravování se lidé učí vnímat pocity hladu a sytosti a zdravě na ně reagovat. Tato metoda přináší svobodu v jídle, nic nezakazuje, soustředí se při výběru potravin na kvalitu. Navrací se ke zdravým stravovacím návykům a přístupu k jídlu. Lidé, kteří se stravují intuitivně, automaticky inklinují k vyvážené stravě, jak do kvality, tak množství. Mají ve stravování svá vlastní pravidla, která je nijak neomezují, a proto se cítí sami se sebou a ve svém těle spokojeně. Intuitivní stravování pomáhá snižovat riziko přejídání a je zároveň účinnou prevencí proti obezitě.

Moje klientka Tereza vyzkoušela spoustu diet, počítala kalorie a jídlo si vážila. Podařilo se jí zhubnout, ale po skončení diety u ní docházelo k jo-jo efektu. Za 10 let diet a omezování ve stravě postupně nabrala 20 kilo. Ve spolupráci se mnou se naučila jíst intuitivně, odhodila strach najíst se do sytosti, přestala se v jídle omezovat. Celkově jí intuitivní stravování pomohlo ke zdravým stravovacím návykům, uzdravila svůj vztah nejen k jídlu, ale také k sobě samé, zvýšilo se jí sebevědomí. Odměnou jí také byl úbytek na váze a zlepšená imunita.

Naše tělo a mysl jsou propojené nádoby. To, jak se cítíme je úzce spojeno s naším chováním a impulzy na dané situace. Pokud máme nezdravý vztah k jídlu, může docházet k přejídání a nevhodnému výběru potravin. Často za to mohou naše negativní emoce jako úzkost, stres a deprese. Intuitivní stravování může pomoci tím, že učí lidi rozpoznávat a řešit emocionální potřeby, aniž by se museli uchýlit k přejídání. To může mít pozitivní vliv na mentální aspekty spojené s jídlem, jako je sebeúcta, emocionální stabilita a kontrola nad stravovacími impulsy.

Chceme-li se naučit vnímat potřeby svého těla a jíst intuitivně, je mnohdy nezbytné zpomalit své životní tempo. Zajímat se o to, co jím, udělat si na jídlo dostatek času, nejíst ve spěchu, ale v klidu, nerozptylovat se u něj okolními vlivy, vnímat každé sousto, jeho chuť a strukturu. Nerozlišujte jídlo na zdravé a nezdravé – vše je o množství a četnosti. Zaměřte se ve vašem jídelníčku na převahu kvalitních jídel a zároveň si nechte prostor na to, co máte rádi, i když to někdo může považovat za nezdravé, užijte si to a nemějte zbytečné výčitky. Jedině tak si zachováte zdravý vztah k jídlu a budete v něm mít absolutní svobodu.

Next article