Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » DISKOMFORT BĚHEM MENSTRUACE SNIŽUJE KVALITU ŽIVOTA
Zdraví rodiny

DISKOMFORT BĚHEM MENSTRUACE SNIŽUJE KVALITU ŽIVOTA

Zdroj: Adobe Stock

Silné menstruační krvácení má významně negativní dopad na kvalitu života ženy. Jedná se však o problém, který je dobře řešitelný – neváhejte se tedy obrátit na svého lékaře. Více o této poruše menstruačního cyklu a možné pomoci se dozvíte v následujícím textu.

Mgr. MUDr. Jan Greguš

vědecký sekretář Sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví ČGPS ČLS JEP, Centrum ambulantní gynekologie a primární péče

Silné menstruační krvácení (anglicky: heavy menstrual bleeding, zkratka HMB), je porucha menstruačního cyklu, pro kterou platí následující kritéria: 1) doba krvácení je delší než 7 dnů, 2) krevní ztráta je více než 80 ml krve, 3) má negativní vliv na fyzickou, sociální a emoční kvalitu života ženy. Dříve byla tendence mít krevní ztrátu objektivně změřenou. Pro ilustraci za silné se považovalo krvácení, když byla potřeba vložky či tampóny měnit každou hodinu až dvě. Nyní se před tímto začíná preferovat subjektivní hodnocení. Za silné menstruační krvácení lze tedy pokládat každé krvácení, které žena vnímá negativně a které snižuje kvalitu jejího života.

Silné menstruační krvácení je častější problém, než by se mohlo zdát.

Podle studií postihuje až jednu ženu ze tří a může významně zasahovat do jejich každodenního života, například negativně ovlivňovat jejich vztah s partnerem, výkon v práci či vést k tomu, že se daná žena vyhýbá v důsledku silného menstruačního krvácení společenským aktivitám nebo sportu.

Je vaše menstruace nepravidelná? Čtěte více >

menstruační bolesti
Zdroj: Adobe Stock

Žena by se měla na lékaře obrátit v případě, když pociťuje v souvislosti s krvácením výše popsaný diskomfort. Hlavní problém, proč se ženy na lékaře neobrátí, je nízká míra povědomí o této problematice. Podle jednoho globálního průzkumu má polovina žen velmi malé či žádné znalosti o nadměrném krvácení, 35 % žen neví, že nadměrným krvácením trpí a skoro 40 % žen nemá informace o možné léčbě.

Úplná nepřítomnost menstruace je přítomna u asi 1 % žen. Čtěte více >

V případě, že žena považuje svou menstruaci za silnou, neměla by se stydět, bát či váhat a  navštívit svého gynekologa, který jí může pomoci. Lékař s ní prvně probere její subjektivní potíže, projde její anamnézu a vyšetří ji, aby vyloučil speciální příčinu krvácení, například polyp dutiny děložní či děložní myom, které mají vlastní řešení. Jedná-li se o hormonální příčinu, která bývá nejčastější, řešením je hormonální léčba.

Jedete na dovolenou a potřebujete oddálit menstruaci? Čtěte více >

Možností je více, například antikoncepční pilulky nebo zavedení nitroděložního hormonálního tělíska. V něm obsažený hormon působí prakticky výhradně na děložní sliznici. Výsledkem je pak výrazné oslabení, dokonce až vymizení krvácení. Silné menstruační krvácení má tedy významný negativní dopad na kvalitu života ženy, je však dobře řešitelné, pakliže se žena s tímto problémem obrátí na svého lékaře.


Článek byl podpořený společností Bayer.
PP-MIR-CZ-0046-1 5/2024

Next article