A centrum se snaží o to, aby bylo čekání na vaše miminko a následné rodičovství spokojeným obdobím. Jaké formy podpory toto místo nabízí, nám v rozhovoru přiblíží tři ženy. Informace o službách centra nám budou představeny z pohledu lektorky, nutriční terapeutky a ředitelky organizace.
Jak byste popsali hlavní cíl A centra? Co pro rodiče nabízíte?
Jsme Áčko, těhotenské a rodinné centrum, které poskytuje služby již 26 let. Tvoříme prostor, kde se vám dostane podpory, informací a různých druhů pomoci pro těhotné ženy, maminky, ale i celé rodiny s dětmi (přibližně do věku 4 let) a také ženy bez dětí nebo s většími dětmi. Zakládáme si na zkušenosti našich lektorů a stojíme si za propracovaným a komplexním programem. Najdete u nás cvičení pro těhotné či předporodní, kojící i nosící kurzy. Díky zprostředkování potřebných informací ohledně všech důležitých témat (od spánku až po fyziologii dítěte) se naučíte pečovat o vaše miminko. Neopomínáme péči o maminky, a to od šestinedělí až po náročná období, která mohou s mateřstvím přicházet. V neposlední řadě najdete rozptýlení a ranou výuku pro vaše děti od jejich nejútlejšího věku. Poskytujeme informovaným rodičům tedy vše, a to na jednom místě.
Období těhotenství a první roky s miminkem jsou výzvou. Máte nějaké tipy pro čerstvé rodiče?
Pozorujeme, jak rodiče směřují veškerou pozornost jen na porod. Ne vždy jde vše hladce a pak přichází rozčarování. Realita je jiná, než maminka čekala. Miminko nespí 20 hodin denně, jak se píše v knížkách. Kojení bolí, dítě často pláče atd. Nevyspalá maminka má málo energie, a tak začne propadat panice. Často rodičům miminek a malých dětí říkáme, ať se nebojí, že by miminko láskou, pozorností a péčí rozmazlili. A zároveň dodáváme, ať se neostýchají říci si o pomoc. Doporučujeme jim, aby delegovali na své známé to, co je nejvíc nebaví a zatěžuje, např. úklid nebo venčení psa. Péče o malé dítě totiž není úkol pro jednoho člověka.
S jakými obavami či problémy se na vás rodiče nejčastěji obrací?
První měsíce s miminkem jsou často jako jízda na horské dráze. Rodiče se nejčastěji potýkají s otázkami týkajícími se spánku, kojení a jídla obecně. Opakovaně se s námi radí také ohledně bolavého bříška nebo správného psychomotorického vývoje. Hlavu jim ale dokáže zamotat i spousta jiných drobností: jak vhodně děti oblékat (aby to nebylo příliš, či naopak málo), jak čistit zuby, co dělat při vysoké teplotě, jak je to s nosítky a šátky, jaké pořídit boty, kdy začít s plaváním, hudební výchovou a výukou jazyků aj. Je to zkrátka tisíc maličkostí. Na našich lekcích cvičení máme čas i na tzv. diskuzní klub. A také nabízíme přednášky a kurzy, které pomáhají získat další dovednosti (některé z nich jsou i online).
Pro správný vývoj dětí je důležité věnovat pozornost správné výživě, hygienickým návykům a také celkovému zdraví. Jaké jsou z vaší zkušenosti nejčastější neduhy a podceňované oblasti zdraví?
Nejvíce je podceňován odpočinek a mentální hygiena. To se pak odráží na potížích na těle, ale i na duši, například ve formě autoimunitních onemocnění. Zvláště obtížná situace nastává, pokud nejsou nablízku podporující osoby. Babičky jsou daleko, tatínek se musí brzy vrátit do práce, a žena tak zůstává na vše sama. Nestíhá se dostatečně a kvalitně najíst, napít či odpočívat. A právě v důsledku toho se dostavují poruchy spánku, stav vyčerpání nebo depresivní stavy. Myslíme si, že všichni rodiče potřebují podporu, aby měli kapacitu láskyplně pečovat o své děti. A přesně takové místo v A centru tvoříme.
Pavla Kohoutová
ředitelka v A centrum – Váš průvodce těhotenstvím a rodičovstvím, o.p.s.
Martina Kučerová, Dis.
nutriční terapeutka, laktační poradkyně a zakladatelka Ulapo (Unie laktačních poradkyň)
Milena Jeřábková
instruktorka cvičení a plavání s miminky, lektorka přednášek pro nastávající a novopečené rodiče