Periodická horečka je vzácné onemocnění postihující méně než 5 osob z 10 tisíc. Syndromy se často projevují již v dětství, ale také se mohou poprvé vyskytnout až v dospělosti. S touto nemocí se potýká i 11letý syn paní Mirky, která popisuje, jak nemoc odhalili.
Jmenuji se Mirka, je mi 38 let a mám syna Filipa, který letos oslavil jedenácté narozeniny. Kromě občasného nachlazení nebo drobných úrazů ho nikdy nic netrápilo. Zlom ale nastal zhruba před rokem. Filip se vrátil ze školy a stěžoval si na to, že ho strašně bolí břicho a kolena. Když jsem mu dala ruku na čelo, bylo mi jasné, že má horečku, naměřili jsme teplotu 38,4 °C. Překvapilo mě, jak rychle se Filip uzdravil, do dvou dnů byl bez teplot a bez bolesti. Několik týdnů bylo všechno v pořádku. Jednoho dne se ale Filip probudil s tím, že nemůže jít do školy, protože je mu zase špatně. Průběh nemoci byl stejný jako poprvé – teplota nad 38 °C a silné bolesti břicha a bolesti kloubů.
Nemoc odhalily krevní testy
Tato několikadenní „viróza“ se v průběhu šesti měsíců opakovala ještě několikrát. Už jsem nevěřila tomu, že se jedná o běžnou chřipku, která ve škole často řádí. Navštívila jste proto s Filipem doktora, popsala jsem mu příznaky nemoci a řekla jsem mu, že se s touto nemocí za posledního půl roku potýkáme už popáté. Lékař Filipa vyšetřil a udělal mu krevní testy. Ukázalo se, že trpí familiární středomořskou horečkou, o které jsem až do této chvíle nikdy neslyšela. Lékař mi vysvětlil, že se jedná o nejčastější vrozenou periodickou horečku a její příčinou je porucha v genu označovaném jako MEFV.
Opakující se horečky a bolest břicha
Tato dědičná neinfekční nemoc se nejčastěji projevuje právě opakovanými epizodami horečky s výraznými bolestmi břicha. Vzhledem k tomu, že se jedná o vrozené onemocnění, musí Filip po zbytek života užívat léky. Naštěstí však léky zabraňují vzniku atak horečky, takže může žít normálním životem.