Alagilleův syndrom (ALGS), vzácné dědičné onemocnění, se projevuje širokou řadou zdánlivě nesouvisejících příznaků. Pro stanovení diagnózy je tak klíčová molekulárně genetická analýza. O jaké onemocnění se vlastně jedná?
MUDr. RADANA KOTALOVÁ, CSc.
Pediatrická klinika 2. LF UK a FN v Motole
ALGS je nepříliš známé dědičné onemocnění. Můžete nám ho přiblížit?
Alagilleův syndrom (ALGS) je autosomálně dominantně dědičné onemocnění, podmíněné mutacemi převážně v genu JAG1 (20p12) nebo ojediněle v NOTCH2 (1p13). Oba geny kódují mezibuněčné signální proteiny uplatňující se v embryogenezi a patologické mutace působí mnohočetné malformace. ALGS má extrémně variabilní projevy i v rámci rodiny. Přibližně v 15 % a více procentech případů má onemocnění podklad v mutacích vznikajících de novo, tedy bez postižení jednoho z rodičů. Výskyt ALGS v populaci je odhadován na 1:30 000. Onemocnění provází jedince po celý život, ale některé z příznaků lze ovlivnit léčbou.
Přibližně v 15 % případů má onemocnění podklad v mutacích vznikajících de novo, tedy bez postižení jednoho z rodičů.
Může ALGS ohrozit pacienta na životě? Nakolik ovlivňuje jeho každodenní život?
Ano, v řadě případů. ALGS může ohrozit život pacienta například selháním jater, kardiálním selháním v důsledku srdečních vad nebo krvácením do CNS. Vliv nemoci na každodenní život pacienta závisí na typu projevů onemocnění a míry postižení konkrétních orgánů. Ale někteří jedinci jsou zcela bezpříznakoví a o svém onemocnění se dozvědí až v souvislosti s diagnostikou ALGS v rodině.
Jak probíhá diagnostika ALGS?
K diagnóze vede soubor různých příznaků viz níže. Pacient s ALGS většinou však nemá přítomny všechny popsané projevy, obvykle z nich nejméně 3 stojí v popředí. K definitnímu potvrzení diagnózy je třeba molekulárně genetická analýza.
Jaké má pacient možnosti léčby?
Léčba spočívá v řešení problému vznikajícího z postižení daných orgánů a je medikamentózní. Krajními variantami léčby může být transplantace jater a ledvin či kardiochirurgická operace.
PROJEVY A PŘÍZNAKY ALGS:
- jaterní onemocnění: chudost vnitřních žlučovodů ev. i změny na zevních žlučovodech, stáza žluči, extrémní hodnoty cholesterolu a svědění
- srdečné a cévní anomálie: stenózy periferních větví plicnice, Fallotova tetralogie, koarktace aorty, aneurysmata
- oční anomálie: embryotoxon posterior, anomálie iris, změny v pigmentaci fundu, anomálie optického disku
- kostní malformace: motýlovitý tvar obratlů, absence 12. žebra, krátké prsty, široké palce
- kraniofaciální dysmorfie: trojúhelníkový tvar obličeje, vpadlé oči, vyklenuté čelo, sedlovitý nos, úzká prominující brada
- renální malformace: solitární ledvina, dysplastické ledviny, stenóza renální arterie, vesicoureterální reflux, tubulární acidóza, chronické renální selhání
- další odchylky: růstová retardace, psychická retardace, změny pankreat