Řada lidí odkládá návštěvu lékaře, ale díky kampaním organizace Loono nabádajících k prevenci a samovyšetřením, se daří tento zvyk měnit. Své o tom ví i pan Adam Holubář, který se vyléčil z rakoviny a nyní se stal ambasadorem aplikace Preventivka.
ADAM HOLUBÁŘ
Ambasador organizace Loono a aplikace Preventivka
Mohl byste nám říct, jak jste odhalil své onemocnění?
Manželka jednoho dne přišla domů s tím, že probíhá kampaň organizace Loono s názvem „prsakoule“. Téhož dne jsme si prováděli samovyšetření a na levém varleti jsem si nahmatal bulku.
Jak probíhala diagnostika a léčba?
Jednalo se o nádor, který byl poměrně agresivní, a bylo tedy potřeba jej rychle operovat. Bulku jsem si napoprvé nahmatal zřejmě poměrně v raném stadiu. Tehdy jsem od lékaře odcházel bez diagnózy, což byl zřejmě zcela výjimečný případ. To se nicméně opakovalo ještě jednou. Bylo štěstí, že mě manželka takřka donutila po několika měsících podstoupit vyšetření i jinde, neboť jsme oba začali pociťovat, že není vše v pořádku.
V Úrazové nemocnici v Brně mi provedli důkladný ultrazvuk a související vyšetření, za což jim velmi děkuji. To odhalilo již větší nádor, naštěstí, jak se později ukázalo, bez metastáz. Vzhledem k povaze nádoru jsem hned další den skončil na operačním sále v Nemocnici Třebíč, kde byl výborný personál, a kde mi byla diagnóza detailněji vysvětlena. Následná chemoterapie v Masarykově onkologickém ústavu byla v období začínající pandemie zážitkem, který jsme zvládli díky úžasnému týmu profesionálů.
Léčba probíhala poměrně rychle, celé se to odehrávalo v průběhu těhotenství manželky a byl to pro nás všechny silný zážitek. Díky všem skvělým lidem pracujícím ve výše uvedených zařízeních se léčba stihla do narození naší dcery
Stal jste se ambasadorem aplikace Preventivka od Loono. Jaký je její největší přínos?
Určitě to, že jakmile si aplikaci nainstalujete, už se jí nezbavíte. Aplikace hlídá termíny za vás a urguje vás k samovyšetřením i návštěvě lékaře. Kombinuje příjemné s užitečným, kdy zábavnou formou upozorňuje na důležité věci.
Věřím, že si díky ní spousta lidí najde cestu jak ke svému zdraví, tak i k druhým, ať už se bude jednat o sdílení pozitivních zpráv či o podporu v těžké chvíli. Kdybych to měl vztáhnout na svoji zkušenost, velmi bych ocenil, kdyby spolu lidé diskutovali o svých pocitech, jakož i o formách vyšetření, která jim byla provedena, aby měli větší přehled o tom, jak nemoc podchytit a jak na ni vyzrát, případně co vše se svým lékařem konzultovat. Zvláště tam, kde je šance na uzdravení při rychlé diagnostice velká.
Málokdo si doma provádí samovyšetření. Co si o tom myslíte?
Neprovádění samovyšetření bohužel souvisí se zanedbáváním vlastního zdraví. Poměrně často se lidé nevyšetřují proto, aby si nedej bože něco nenašli. To je přístup, který se musí změnit. Obrovská část případných nálezů se dá řešit, jsou-li nalezeny včas. Pokud někdo nezná techniku samovyšetření, není nic lepšího než zhlédnout edukační videa, texty či obrázkové znázornění od Loona.
Co byste vzkázal ostatním pacientům? Existuje rada, která vám onemocnění pomohla zvládnout?
Důležité je nehroutit se. Vím, že se to snadno řekne. Obecně je ale na všem špatném potřeba hledat něco dobré. Pravdou je, že na této nemoci moc dobrého na první pohled není, ale je potřeba, abyste si to dobré, respektive užitečné, našli sami, i kdybyste si to měli vymyslet a vnitřně odůvodnit.
V průběhu léčby jsem byl v kontaktu s lidmi, kteří to měli v hlavě srovnané a už si něčím podobným prošli. Každé onemocnění nám myslím dává znamení, že v našem životě děláme něco špatně. A přináší nám šanci to změnit. Pak je to už na nás, buďto se vyšetříme a včas s tím něco uděláme, nebo svoji šanci na životní změnu zahodíme. A to je podle mě škoda.