prof. MUDr. EVA KUBALA HAVRDOVÁ, CSc.
vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění
Neurologická klinika VFN a 1. LF UK, Praha
Obtíže se svěračovými funkcemi postihují více než 80 % pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Vzácně však může být retence moči nebo pocit nutkání na močení i prvním příznakem RS.
Základní obtíže dolních močových cest jsou porucha jímací, nebo vyprazdňovací funkce močového měchýře, eventuálně kombinace obou. Tyto funkce jsou řízeny dráhami v míše, které mohou být ve svém dlouhém průběhu do křížové oblasti kdekoli postiženy zánětlivým ložiskem RS. Inkontinenci při RS tedy nezpůsobují stejné mechanismy jako u starších lidí, kde hraje roli ochablost svalů pánevního dna, nebo u žen, kde může jít o sestup dělohy.
Porucha jímací funkce se projevuje velkým nutkáním na močení (urgencemi). Pokud není nutkání včas vyhověno, může dojít k úniku moči. Symptomy poruchy vyprazdňovací funkce se projevují nedostatečným vyprázdněním močového měchýře (pocit zbytku moče v měchýři po vymočení) a častou frekvencí močení, která narušuje i spánek. Někdy po vyprázdnění dochází k ukapávání moče.
Pokud se pacient rozhodne bez dostatečných informací řešit obtíže po svém, většinou jako první omezí přísun tekutin. To je však cesta do pekel. Toxiny se nemohou z těla dobře vyloučit, dehydratace zhorší únavu a může vést ke zvýšenému srážení krve. Koncentrovaná moč tvoří skvělou živnou půdu pro zánět, který se může rozšířit až do ledvin a pacienta ohrozit na životě akutní či chronickou pyelonefritidou (zánětem ledvin).
Pokud se pacient rozhodne bez dostatečných informací řešit obtíže po svém, většinou jako první omezí přísun tekutin. To je však cesta do pekel.
Pacient se mnohdy domnívá, že jde o jiný problém než neurologický, a proto se aktivně lékaři se svými obtížemi nesvěří. Časté močení můžou někdy doprovázet pocity pálení a řezání, pak je nutno v první řadě vyloučit zánět, eventuálně kameny, ale obtíže se mohou kombinovat. Pacient s RS by se s těmito obtížemi měl co nejdříve svěřit svému ošetřujícímu neurologovi, který zváží nutnost urologického vyšetření a vždy vyloučí zánět v močových cestách.
Některé symptomy lze řešit léky na uvolnění zvýšeného svalového napětí měchýře nebo svalů pánevního dna. U některých pacientů pomáhá cvičení svalů pánevního dna. Zde však musí zkušený fyzioterapeut s dostatečnou znalostí problematiky inkontinence a RS rozhodnout, které cviky jsou vhodné, aby nedošlo k ještě většímu zvýšení svalového napětí močového měchýře nebo svalů pánevního dna a obtíže se naopak nezhoršily. U části pacientů lze předcházet inkontinenci (zvláště noční) autokatetrizací, kdy se pacient sám vycévkuje, čímž odstraní z močového měchýře zbytky moči. Díky moderním pomůckám a zaškolení od odborníka se jedná o zcela bezbolestný zákrok.
Vzhledem k tomu, že močové obtíže jsou běžným příznakem RS, pacient by se neměl bát svěřit se svému lékaři. Každé centrum pro RS má spolupracujícího urologa, který zná problematiku RS a umí pacientovi úplně nebo alespoň částečně pomoci. Únik moči psychologicky velmi deprimuje a čím dříve pacient své obtíže konzultuje s odborníky, tím je pravděpodobnější, že se najde cesta k jejich zmírnění nebo odstranění.