Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » NÁRODNÍ LINKA PRO ODVYKÁNÍ: KDYŽ LÉKY NELÉČÍ
ADVERTORIAL

Každý někdy užíváme léky – nejčastěji se může jednat například o antibiotika či o analgetika (léky proti bolesti). Přítomnost léků je tak pro nás něčím běžným, ale zároveň ohraničeným na konkrétní situace. Část lidí ovšem již neužívá léky tak, jak je potřeba, ale zneužívá je a může se u nich objevit závislost.

Závislosti či zneužívání léků lze popsat různě. Nejčastěji se můžeme setkat s definicí, ve které je zneužívání léků popsáno jako „užívání bez lékařského předpisu či lékařské indikace“ či „užití mimo lékařské pokyny, mimo pokyny příbalového letáku.“ To může znamenat zejména užívaní vyšší dávky či užívání léku pro jiné než jeho původní léčivé účinky.

Ačkoliv jde o problém, o kterém se začalo více mluvit teprve nedávno, týká se až 10 % naší populace.

V České republice jsou lidé nejčastěji závislí na lécích proti bolesti, lécích proti úzkosti či lécích na spaní – jde tedy o analgetika, sedativa, hypnotika a anxiolytika. Ačkoliv jde o problém, o kterém se začalo více mluvit teprve nedávno, týká se až 10 % naší populace. Více ohrožené jsou v tomto případě ženy a lidé starší 65 let.

Proč je tak náročné mluvit o tématu závislosti na lécích? Příčin může být mnoho. Lidé se mohou stydět svěřit se svým doktorům nebo mají strach, že pokud o problému budou mluvit, přijdou o možnost léky užívat. Léčba závislosti na lécích nabízí pomoc, která nezahrnuje jen léky, ale i komplexní změnu životního stylu za pomocí lékařů i dalších odborníků jako jsou např. psychologové.

Pokud se chcete poradit o tom, kde a jak řešit závislost na lécích, či máte obavy o někoho ve svém okolí, můžete se každý všední den zdarma a anonymně obrátit na Národní linku pro odvykání na čísle 800 350 000.

Autor:

Bc. KRISTÝNA FIŠEROVÁ
Vedoucí týmu konzultantů Národní linky pro odvykání

Next article