Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » ATOPICKÝ EKZÉM NETRÁPÍ JEN TĚLO, ALE I DUŠI
ADVERTORIAL

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je chronický recidivující neinfekční zánět kůže, obvykle začínající v dětství. Má vícečetné příčiny, mezi něž patří porušená kožní bariéra, genetické vlohy, faktory zevního prostředí a imunologické dispozice.

Prof. MUDr. JANA HERCOGOVÁ, CSc., MHA.

předsedkyně České akademie dermatovenerologie o.p.s.,
šéfredaktorka Česko-slovenské dermatologie

Jaké jsou příznaky atopického ekzému?

Typicky se atopický ekzém projevuje suchostí a svěděním kůže, na níž se tvoří červené skvrny, pupínky a puchýřky s šupinami, oděrkami (následek škrábání), mokváním a strupy. Později kůže zhrubne a může i praskat. Nejvíce kožních změn se vyskytuje v loketních ohbích, v podkolenních jamkách, na krku, víčkách, obličeji, zápěstí, na hřbetech rukou a nohou, event. může dojít k rozšíření projevů po celém těle, včetně genitálu. Současně mohou být přítomny oční příznaky nebo další kožní nemoci (vitiligo, alopecia areata). Průběh atopického ekzému může zkomplikovat druhotná infekce bakteriemi nebo viry (impetigo, opar, bradavice, moluska). Diagnózu atopického ekzému stanoví kožní lékař. Neexistuje žádný laboratorní test, který by diagnózu potvrdil.

Léčba atopického ekzému

V léčbě je nejdůležitější správná péče o kůži (promazávání, mytí prostředky s přísadou olejů) a neškrábání. Zevně lze použít buď krátkodobě kortikoidy, nebo dlouhodobě takrolimus či pimekrolimus (nezpůsobují ztenčení kůže). Další možností může být světloléčba nebo léčba celková, včetně biologické. Neléčený atopický ekzém přetrvává roky. V dětství může ustoupit u více než 40 % pacientů. Až u 50 % pacientů se později mohou vy- vinout další atopické choroby (astma, senná rýma).

Atopický ekzém a psychika

Pacient s atopickým ekzémem však trpí nejen fyzicky, ale mnohdy mnohem více psychicky. Jeho okolí se od něj často odvrací. Nemocné dítě kvůli svědění nespí, škrábe se, ve škole se potom nemůže soustředit, mívá proto i horší výsledky. Může trpět pocity viny, osobního selhání, malou sebedůvěrou, může být příčinou neshod v rodině. Ztráta sebevědomí typicky provází pacienty v období dospívání, kdy mladí lidé navazují kontakty s druhým pohlavím.

Pokud je ekzém lokalizovaný na větší ploše těla nebo v oblasti genitálu, působí problémy i v sexuálním životě a partnerských vztazích. Nedílnou součástí léčby atopika by tedy měla být i psychoterapie. Novému vzplanutí onemocnění lze předcházet dodržováním hydratace kůže, předcházet infekcím (nebo je včas léčit), vyvarovat se stresu. Jde o onemocnění na celý život, které je dědičné. Pacient by měl důvěřovat svému lékaři a mít na paměti, že současná léčba mu má pomoci a umožní mu žít plnohodnotný život. V současné době je již umožněna i biologická léčba.

Mohlo by Vás zajímat: ŽIVOT S ATOPICKÝM EKZÉMEM

Next article