Skip to main content
Domovská stránka » Zralý věk » TAŤÁNA G. BRZOBOHATÁ: V ČESKU ŽIJE PŘES PŮL MILIONU SENIORŮ ÚPLNĚ SAMO
Zralý věk

TAŤÁNA G. BRZOBOHATÁ: V ČESKU ŽIJE PŘES PŮL MILIONU SENIORŮ ÚPLNĚ SAMO

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Taťána Gregor Brzobohatá je předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci, významná česká topmodelka a SDGs ambasadorka OSN. Mimo to stíhá být i influencerkou a aktivistkou. Na jakých projektech její nadace právě pracuje? A co jí práce se seniory dala?

Jaké jsou primární projekty, kterým se nadace Krása pomoci věnuje?

Momentálně máme dva hlavní projekty. První projekt s názvem Doma bez obav se věnuje koordinaci sociální péče pro věkovou skupinu 65+. Pracujeme s klienty, kteří z různých důvodů nemají možnost kontaktu s rodinou: nemají děti, jejich děti žijí v zahraničí, či došlo k neštěstí v rodině a zemřely jim děti nebo partner.

Když odcházím od klienta, jsem mnohem klidnější, nespěchám. Najednou si totiž připomenu, co je v životě podstatné.

V Česku žije přes půl milionu seniorů úplně samo, často ztratí partnera a zůstanou na všechno sami. Mají málo kontaktu s okolím, jsou na tom finančně a zdravotně hůře. V takovéto samotě se u seniorů objevují psychické problémy. My jim pomáháme být silnější. Mají v nás podporu a mohou se na nás s čímkoli obrátit. Dokážeme jim zajistit třeba elektrikáře, dovážku jídla, půjčení polohovacího lůžka, pečovatelku, osobního asistenta, doprovod k lékaři nebo příspěvek na péči.

Poslední dva roky si všímáme i důležitosti aktivního způsobu života, vytvořili jsme proto projekt Zlatá práce, který má pomoci začleňovat osoby starší 50 let do pracovního života, do mladých týmů, protože diverzita je pro byznys vždy dobrá a přináší hodně pozitiv jak zaměstnancům, tak firmám. Pracující lidé ve zralém a důchodovém věku mají motivaci na sobě pracovat a prostě žít. Díky práci mohou udržovat sociální kontakty, být společensky aktivní, práce je může naplňovat. Kromě toho také finančně podporujeme projekty dalších organizací pomáhajících seniorům po celém Česku.

Nadace Krása pomoci byla založena v roce 2008. Co se od té doby změnilo?

Určitě se ve společnosti změnilo vnímání pomoci seniorům, stává se z toho stále aktuálnější i atraktivnější téma. Věřím, že i my jsme k této změně přispěli svou činností. Když jsem nadaci zakládala, spousta lidí si ťukala na čelo, když jsem řekla, že chci pomáhat seniorům. Nebylo to vůbec pozitivně vnímané téma. V posledních pár letech ale nových projektů zaměřených na pomoc seniorům vzniká mnohem víc a je vidět, že téma stáří už není tabu ani ve firemních programech společenské odpovědnosti, což je skvělé. Pořád je ale třeba bojovat za to, aby také naše politická reprezentace brala téma stárnutí populace vážně.

Jaké máte plány do budoucna?

Chceme dále rozšiřovat nabídku našich služeb. Vedle již zmíněných projektů pracujeme na registraci vlastní služby osobní asistence, protože už teď vidíme, že poptávka po osobní asistenci převyšuje nabídku. Zajímáme se také o nové technologie a jejich využití v pomoci seniorům.

Chtěli bychom sepsat knihu s příběhy našich klientů, protože jsou mnohdy nesmírně zajímavé. A vymýšlíme toho mnoho dalšího – nyní třeba podporujeme izolované klienty v domovech seniorů a dalších institucích tím, že jim „hrajeme do oken,” vzali jsme naše babičky a dědy na promítání filmu do autokina anebo pro klienty v domovech seniorů nakoupili iPady, aby mohli zůstat v kontaktu s rodinami přes videohovory.

Pomáháte již několik let, naučila jste se za tu dobu něčemu novému, co byste chtěla předat dále?

Po 12 letech mi toho nadace dala tolik, že by z toho byla kniha. (A možná bude.) Pokud bych měla něco vypíchnout, tak nadhled. Vždycky, když odcházím od nějakého klienta, jsem mnohem klidnější, nespěchám. Najednou si totiž připomenu, co je v životě podstatné. Vždycky si srovnám priority a snažím se pak žít naplno.


Přečtěte si také: DYSLIPIDÉMIE,OSTEOPORÓZA A DALŠÍ V DOBĚ PANDEMIE

Next article