Duševní zdraví a jeho ochrana patří mezi zdravotní priority a je velkou společenskou výzvou pro 21. století.
V dnešní době je duševní zdraví křehčí než jindy. Depresí častěji onemocní ženy než muži. Spolu s depresí narůstá také výskyt takzvaného metabolického syndromu. Metabolický syndrom (MS) je pojem, který zastřešuje řadu rizikových faktorů. Ty vedou ke zvýšení kardiovaskulárního rizika.
Patři mezi ně abdominální obezita, hypertenze, porucha glukózové tolerance nebo inzulínová rezistence (IR) a alterace lipidového spektra. K těmto příznakům můžeme přidat ještě další charakteristické složky, jako je subklinický probíhající systémový zánět.
Jaký je vztah mezi duševním a somatickým zdravím?
Je popsán vzájemný vztah mezi duševním a somatickým zdravím. Jednotlivé složky metabolického syndromu a další výskyt dalších nemocí mohou pacienta predisponovat k rozvoji depresivní epizody a naopak. Vše souvisí se subklinicky probíhajícím zánětem s nárůstem hladin prozánětlivých cytokinů, který je společný pro duševní i metabolická onemocnění.
V rámci prevence duševních, tak i somatických onemocnění, je velmi důležitý zdravý životního styl. Hlavní součástí je správná a přiměřená výživa. Nesmí chybět ani dostatečná fyzická aktivita, redukce stresu a aktivní organizace volného času.
Hlavní je správná a přiměřená výživa, dostatečná fyzická aktivita, redukce stresu a aktivní organizace volného času.
Velmi diskutovaným tématem ohledně duševního zdraví je role polynenasycených mastných kyselin. Především takzvaných omega-3, jako jsou EPA a DHA v rozvoji, nebo spíše tlumení zánětu a jejich vlivu na rozvoj deprese. Protizánětlivá aktivita v souvislosti s možnou rolí zánětu v etiologii duševních poruch přirozeně vedou k výzkumům ohledně postavení omega-3 MK v patofyziologii a také v léčbě deprese.
Dostatek omega-3 mastných kyselin? Jezte ryby!
U pacientů s depresí byly opakovaně zjištěny jejich nízké hladiny. Naopak v oblastech s vyšší konzumací ryb a mořských plodů byl zaznamenán nižší výskyt deprese. Obě tyto látky jsou esenciální. Je třeba je přijímat v potravě. Nejlepším zdrojem jsou tučné mořské ryby. Můžete vyzkoušet ale i lněný olej nebo některé druhy ořechů. Všeobecně je příjem omega-3 mastných kyselin v našich podmínkách nedostatečný. Pokud nejsme schopni jejich dostatečné množství přijmout v potravě, jsou doporučovány kvalitní doplňky stravy.
Přečtěte si také: CIVILIZAČNÍ CHOROBY