Chronické onemocnění, jakým je například diabetes, ovlivňuje každodenní život pacienta v mnoha ohledech. Ať už se jedná o nutnost dodržování určitého jídelníčku či denní aplikaci inzulinu. Jak se žije s chronickým onemocnění a co dělat v případě dalších přidružených chorob?
VĚRA BÉMOVÁ
pacientka s diabetem
Paní Věra Bémová, která letos oslavila 71. narozeniny, se už přes dvacet let potýká s cukrovkou 2. typu, jež pochopitelně do jisté míry ovlivňuje její každodenní život. „Diabetes mellitus II. typu se u mě objevil v roce 2000, v té době mi bylo 49 let,“ říká paní Bémová.
Dodržování léčby a návštěva specialistů je tím nejlepším, co pro své zdraví můžete udělat.
Léčba diabetu
Aby měla nemoc pod kontrolou, okamžitě zahájila léčbu a začala se seznamovat s tím, co vlastně život diabetika obnáší. V začátcích se hodně bála především toho, jak se bude s diabetem stravovat, ale postupem času si na nový jídelníček zvykla. Nejprve brala léky určené k léčbě cukrovky a po několika letech si na základě doporučení lékařů začala aplikovat injekčním perem inzulin. Vzhledem k tomu, že musela jednotky inzulinu aplikovat ráno, odpoledne i večer, onemocnění se svým způsobem hlásilo o slovo každý den. Stejně tak jako si ale zvykla na změny ve stravování, stala se i aplikace inzulinu součástí její denní rutiny.
Pravidelné kontroly
Kromě léčby samotné samozřejmě chodí paní Bémová na pravidelné kontroly na diabetologii. „S lékaři vycházím velmi dobře,“ hodnotí své kontroly paní Bémová. I díky příjemnému přístupu lékařů se naučila s onemocněním žít, i když začátky nebyly jednoduché.
Onemocnění ledvin
„V roce 2015 jsem strávila půl roku na interně, protože jsem měla převodněné srdce, doktoři hledali příčinu, čím to může být a jednou z diagnostik byl i test moči, kde zjistili, že mám potíže s ledvinami,“ těmito slovy paní Bémová popisuje dobu, kdy lékaři odhalili, že trpí také onemocněním ledvin, které je u diabetiků velmi častým přidruženým onemocněním. V důsledku nemoci ji trápily otoky, které vedly právě až k přetížení srdce. V této době se dostala péče nefrologa, ke kterému od roku 2015 dochází na pravidelné kontroly.
Péče specialistů
Kontroly na základě výsledků vyšetření probíhají jednou za 4 až 10 týdnů. „Některé výsledky byly hraniční a po vysvětlení, co dělat, se vrátily k normálu. Dostávám zdravotní rady, jak se ke svému organismu chovat, co jíst a v jakém množství, což mi pomáhá výsledky udržet,“ přibližuje paní Bémová. Přístup specialisty ji vyhovuje, nikdy ji neodmítl, vždy ji vše vysvětlil a ochotně zodpovídá veškeré otázky. Vzhledem k onemocnění ledvin i samotné cukrovce 2. typu paní Bémová aktuálně užívá velké množství léků. Uvědomuje si ale, že dodržování léčby a návštěva specialistů je tím nejlepším, co pro své zdraví může udělat.