MUDr. TEREZA GRIMMICHOVÁ, Ph.D.
Endokrinologický ústav Praha
Interní klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK
Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla uložený na krku pod štítnou chrupavkou, skládá se z pravého a levého laloku. Jedná se o endokrinní orgán, který uvolňuje do krevního oběhu hormony; ty dále řídí funkce dalších orgánů a tkání v celém těle.
Štítná žláza se podílí na řízení srdeční akce, dýchání, nervového systému, svalové síly, teploty, menstruačního cyklu a mnoha dalších věcí. Správná funkce štítné žlázy je důležitá během celého našeho života, zejména však u žen v období těhotenství. Tehdy správná funkce štítné žlázy zajišťuje optimální vývoj mozku plodu, což dále ovlivňuje IQ daného jedince a obecně vzato i celé populace. Zásadním stavebním prvkem hormonů štítné žlázy je jod. Těhotné a kojící ženy patří mezi skupiny ohrožené nedostatkem jodu, proto by měly k běžné stravě užívat jodid ve formě tablet. Onemocnění štítné žlázy postihuje častěji ženy než muže.
Hypotyreóza
Hypotyreóza, snížená funkce štítné žlázy, vzniká nejčastěji na podkladě autoimunitního zánětu. Projevuje se například únavou, nevýkonností, spavostí, poruchami soustředění a paměti, zimomřivostí, depresemi, suchou kůží, zácpou, chrapotem, dechovou nedostatečností, otoky a přibýváním na váze. Přesto hypotyreóza není zásadní příčinou nadváhy a obezity. Nelze určit diagnózu pouze dle příznaků, byť jsou četné. Diagnózu definitivně stanoví až laboratorní vyšetření hormonů štítné žlázy. V případě subklinické hypotyreózy jde o onemocnění štítné žlázy bez plně vyjádřených klinických projevů, jedná se pouze o mírné změny hormonálních hladin. U této skupiny pacientů je nutné laboratorní vyšetření zopakovat, neboť často dochází ke spontánní úpravě. Výjimkou jsou těhotné ženy, kde se okamžitě zahajuje léčba.
Hypertyreóza
Hypertyreóza, tedy zvýšená funkce štítné žlázy, se projevuje neklidem, napětím, nespavostí, úzkostmi, pocením, svalovou slabostí, bušením srdce a poruchami srdečního rytmu, průjmem, hubnutím nebo poruchami menstruačního cyklu či erekce. Při dlouhotrvající hypertyreóze se může rozvinout osteoporóza s rizikem zlomenin.
Pacienti s poruchami funkce štítné žlázy (včetně subklinické formy) mají zvýšenou kardiovaskulární nemocnost a úmrtnost. U hypotyreózy je to dané mimo jiné typicky zvýšenými hladinami cholesterolu a pokročilými aterosklerotickými změnami cév. Hladiny hormonů štítné žlázy se musí pravidelně kontrolovat a dávky léků upravovat dle potřeby. Nadměrné i nedostatečné množství hormonů štítné žlázy přináší pacientovi velká zdravotní rizika. Přínosem vhodné léčby je optimální nastavení našeho organismu.
CZ-NONT-00011