V letních měsících se častěji objevují případy průjmových onemocnění. Jestliže člověk cestuje do zemí jako je Egypt nebo jižní Středomoří setkává se s bakteriemi, na které není jeho střevní mikrobiom přizpůsobený.
doc. MUDr. ONDŘEJ URBAN, Ph.D.
II. Interní gastroenterologická a geriatrická klinika,
Fakultní nemocnice Olomouc
Jaké jsou příčiny průjmu?
Abychom pochopili příčinu průjmu, tak si musíme říci, jak vlastně vzniká stolice. Z tenkého střeva přitéká do tlustého střeva stolice, která je tekutá. Voda se vstřebá a zůstanou jenom pevné součásti, které vytvoří stolici. Ta je z jedné třetiny tvořena odumřelými bakteriemi ze střeva, oloupanými střevními slizničními buňkami a poslední třetinu tvoří zbytky potravy.
Jak omezit riziko vzniku zácpy při cestování?
Průjem vznikne tehdy, jestliže nedojde ke vstřebání dostatečného množství vody v tlustém střevě. A to může nastat v zásadě dvojím způsobem. Za prvé do tlustého střeva přitéká příliš mnoho vody, a tím je překročena jeho normální resorpční kapacita. Sliznice střeva může být také poškozena, třeba infekcí či působením entereotoxinů, a není schopna v dostatečné míře vodu vstřebat. V obou případech dojde k tomu, že stolice obsahuje více vody než normálně, a to se klinicky projeví jako průjem.
Existuje proti průjmu prevence? A pokud ano, tak jaká?
Ano, průjem je vlastně symptom. Teď jsme v období letních prázdnin, takže většinu lidí bude zajímat prevence infekčního průjmu. Člověk musí dávat pozor na to, z jakého zdroje pije vodu. Zejména v zahraničí je třeba dostatečně umývat ovoce a zeleninu, a to balenou vodou. Obecně by měl být každý obezřetný, jaké pokrmy konzumuje. Doporučuje se také jíst pouze dostatečně tepelně upravené potraviny. Dále je vhodné vyhnout se znečištěným bazénům a zejména během cestování dbát na zvýšenou hygienu.
Více o cestovatelském průjmu najdete ZDE
Proč je důležité tento symptom léčit?
U infekčního průjmu se jedná o jakýsi očistný mechanismus, kterým se organismus brání infekci. Na druhou stranu důsledky průjmového onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvojových zemích. Průjmy mohou totiž vést k velké dehydrataci organismu. Dehydratace může ohrozit zdraví člověka, což je nebezpečné především u dětí. Léčba sama o sobě je jen doplňkem k rehydrataci a realimentaci. Může však zkrátit dobu trvání průjmu a ulevit od příznaků infekce.
Co dělat v případě průjmu a jak se mu vyhnout?
Jaké jsou možnosti léčby akutního průjmu?
Záleží na původu. Vždy se snažíme postihnout příčinu onemocnění. Pokud se jedná o infekční průjem, v mnoha případech se čeká, až odezní, tedy za předpokladu, že dodáme dostatek vody a iontů. Pokud se podaří identifikovat původce onemocnění, velmi často nasazujeme antibiotika, která cílíme na konkrétního mikroba. Ne všechny bakteriální gastroenteritidy léčíme antibiotiky. Antibiotika sama o sobě mohou totiž zapříčinit alternaci mikroflóry střeva a vést k průjmu.
V případě cestovatelských průjmů je dobré mít sbalené léky proti průjmu běžně dostupné v lékárně. Například Smecta, dle toxikologicko-farmakologických studií, působí jako stabilizátor sliznice a ochrana buněk sliznice před agresivními látkami, vykazuje adsorpční kapacitu proti enterotoxinům, bakteriím a virům a během průjmu vytváří ochranný povlak na sliznici střeva.
Smecta
Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Léčivý přípravek k vnitřnímu užití s léčivou látkou diosmektit. K léčbě akutního průjmu u dospělých a dětí od 2 let současně s podáním perorálního rehydratačního roztoku. Při průjmu u dětí do 3 let vždy vyhledejte lékaře. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení.
Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na [email protected]
SmectaGo karamel kakao
Čtěte pečlivě návod k použití. Zdravotnický prostředek určený k léčbě akutního průjmu dospělých a dětí od 8 let a k léčbě chronického průjmu nebo bolestí břicha u dospělých. U dětí musí být léčba spojena s podáváním perorálního rehydratačního roztoku. K přímému podání, bez ředění. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení.
SCA-CZ-000236