Vitaminy C a D a zinek hrají klíčovou roli v podpoře imunity. Mají vliv na prevenci a léčbu nachlazení. Jaké jsou doporučené denní dávky a z čeho tyto mikroživiny získat?
Doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK
Vitamin C neboli kyselina askorbová je důležitá živina podporující imunitní systém. Během nachlazení se jeho potřeba zvyšuje. Působí jako silný antioxidant, pomáhá chránit buňky před poškozením a podporuje tvorbu bílých krvinek. Dle studií může užívání vitaminu C zkrátit nachlazení a zmírnit jeho příznaky. Najdete ho v citrusových plodech, jahodách, kiwi, paprikách a brokolici, případně můžete užívat doplňky stravy.
I vitamin D je důležitý pro podporu přirozené imunity. Jeho aktivní forma, kalcitriol, se váže na cílové receptory v různých typech buněk imunitního systému, což má za následek změnu jejich funkce a odpovědi. Pomáhá stimulovat produkci antimikrobiálních peptidů, které bojují proti bakteriím a virům. Ovlivňuje i získanou imunitní odpověď, zejména aktivaci T-lymfocytů.
Zvýšené hladiny vitaminu D jsou spojovány s nižším výskytem respiračních onemocnění a infekcí, ale také s příznivým vlivem na průběh některých onkologických onemocnění. Nicméně stále chybí dostatek klinických studií.
Velká část populace trpí jeho nedostatkem. Organismus primárně získává vitamin D ze slunečního záření, opalovací krémy ale jeho produkci snižují. Doporučená denní dávka se liší dle věku; při jeho nedostatku je doporučováno i 1000 až 2000 IU ( 25-50 mikrogramů).
Zinek coby minerál napomáhá mobilizaci T-lymfocytů, které hrají klíčovou roli v našich imunitních reakcích. Jeho nedostatek může vést k oslabení imunitní odpovědi a zvýšenému riziku infekcí. Studie naznačují, že užívání zinku může zkracovat dobu nachlazení, pokud je užíván na začátku příznaků. Doporučená denní dávka zinku je v ČR stanovena vyhláškou na 15 mg. Hlavními přirozenými zdroji jsou maso, mořské plody, luštěniny a ořechy.
Prevenci nachlazení a podporu zdraví můžete podpořit vyváženou stravou s dostatkem vitaminu C, D a zinku, nebo pomocí doplňků, zejména v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění. Nezapomeňte také na pravidelný pohyb, dostatek spánku a stres management.