Skip to main content
Domovská stránka » Osobní zdraví » HYPERTENZE: TICHÝ ZABIJÁK
Osobní zdraví

HYPERTENZE: TICHÝ ZABIJÁK

Zdroj: Adobe Stock

Arteriální hypertenze patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům. Často ji totiž nedoprovází žádné zjevné příznaky, i přesto ale postupně způsobuje závažné dysfunkce orgánů. Nejúčinnější obranou je prevence.

prof. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.

předsedkyně České společnosti pro hypertenzi
II. interní klinika FN a LF v Plzni

Vysoký krevní tlak (TK) může být zcela asymptomatický. Arteriální hypertenze je nebezpečná svými komplikacemi – je to nejzásadnější rizikový faktor, který zkracuje život prožitý ve zdraví. U osob nad 50 let navíc bývá nejčastější příčinou úmrtí. Mezi komplikace spojené s hypertenzí patří infarkt myokardu, srdeční selhání, cévní mozková příhoda, selhání ledvin, poruchy zraku, erektilní dysfunkce, komplikace pro matku a plod, kognitivní dysfunkce.

Vysoký krevní tlak nejprve narušuje správnou funkci některých orgánů. Pokud se ale krevní tlak upraví, mohou se orgány opět uzdravit. Čím déle však hypertenze trvá, tím jsou tyto změny více fixované a naděje na jejich uzdravení klesá. Mluvíme o zvětšení levé komory srdeční, zvýšení tepenné tuhosti, poškození ledvinových filtrů, zesílení stěn velkých cév a o postupném ucpávání tepen.

Zdroj: Adobe Stock

Zvyšování TK je obvykle pozvolné. Tento nárůst však může urychlit menopauza, přibírání na váze, nadměrná konzumace alkoholu. Někteří pacienti také trpí tzv. hypertenzí bílého pláště (vysoký TK měřený ve zdravotnickém zařízení, normální TK v domácím prostředí). Nebo jejím protipólem – maskovanou hypertenzí. Oba tyto stavy se pojí se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem a zvýšeným rizikem přechodu do trvalé hypertenze. Během klinického vyšetření obvykle zjistíme hodnoty TK v pásmu 130–140/80–90 mm Hg. Nemocní si zaslouží pravidelné kontroly včetně používání metod měření TK mimo zdravotnické zařízení. V určitých případech, u pacientů s dalšími rizikovými faktory, je navíc nutné zahájit antihypertenzní léčbu.

Jako příklad uvedu srdeční selhání se zachovalou ejekční frakcí. Arteriální hypertenze způsobuje hypertrofii levé komory, což má za následek diastolickou dysfunkci. Potíže může akcelerovat fibrilace síní, pro níž je hypertenze také rizikovým faktorem.

Zdroj: archiv PRO.MED.CS

Neléčená nebo špatně kompenzovaná hypertenze se nemusí klinicky projevit řadu let. Po celou dobu však dochází k orgánovým změnám, které jsou spojeny s jejich dysfunkcí. Ta výrazně zhoršuje kvalitu života – např. ztráta funkce ledvin s nutností pravidelných hemodialýz nebo cévní mozková příhoda s parézou, ztráta zraku.

Vánoce jako takové, přestože se označují za svátky klidu, jsou pro většinu lidí spojeny s vyšším stresem. Další roli hraje porušení diety, vyšší příjem alkoholu a také lékové „prázdniny“ (nemocní cestují a často zapomínají léky doma).

Next article