Skip to main content
Domovská stránka » Onkologie » STUD VÁS MŮŽE STÁT ŽIVOT
Onkologie

STUD VÁS MŮŽE STÁT ŽIVOT

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Test na okultní krvácení do stolice je velmi efektivní a přitom bezbolestný. Pomáhá odhalit rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Jen díky včasnému záchytu nemoci může dojít k jejímu úplnému vyléčení. Největší překážkou jsou ale stud a zbytečné obavy.

Nejrizikovější skupina pacientů bývá zároveň, co se péče o své zdraví týče, nejchoulostivější. Obzvlášť u mužů nad 50 let, kteří jsou vystaveni stresu, holdují alkoholu a mají sedavé zaměstnání, stále evidujeme malou účast na preventivních vyšetřeních.

Informovanost občanů a jejich péče o zdraví se však díky programu, který nastolila Dagmar Havlová, velmi zlepšila. Česká republika už tedy nedrží smutné prvenství v rozšířenosti kolorektálního karcinomu, nicméně tato zákeřná choroba stále zůstává druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu.

Domácí testy

Existují testy, které lze realizovat doma v soukromí a prodávají se v lékárně. Jsou sice orientační, avšak založeny na stejném principu, jako ty předepsané praktickým lékařem nebo gynekologem. V případě nádoru se do stolice dostává okem nepostřehnutelné množství krve odhalitelné imunochemickým testem. Stačí podle návodu odebrat malé množství stolice. V případě pozitivního domácího testu je vhodné navštívit lékaře, který výsledek ověří.

Prevence je snadná, bezbolestná, bezplatná a zachraňuje životy

Test předepsaný lékařem je jednou ročně bezplatný pro osoby od 50 do 54 let a jednou za dva roky pro osoby nad 55 let. Prosadit, aby ohrožená skupina nemusela testy hradit ze své peněženky, se podařilo díky Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která se programu Včasné diagnózy a prevence kolorektálního karcinomu věnuje už od roku 1997. Od té doby bylo zachráněno více než 8 000 lidských životů, na které nadace dostala „vysvědčení“ od předních českých lékařů v čele s profesorem Miloslavem Zavoralem, ředitelem ÚVN a předním světovým gastroenterologem.

Samotný test na krvácení do stolice ale ještě nemusí znamenat, že máte rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Může se jednat i o jinou nemoc střev, například zánětlivé onemocnění. Pro upřesnění diagnózy lékař předepíše další vyšetření.

Čím přesnější, tím lepší

Druhou variantou preventivního vyšetření je screeningová kolonoskopie. Jde o vyšetření přístrojem, díky kterému lékař přesně vidí reálný obraz stavu tlustého střeva. Může tak bezpečně rozpoznat i taková onemocnění, která by neodhalil ani rentgen.

Kolonoskop navíc dokáže odebrat vzorky tkáně nebo rovnou odstranit rizikové polypy. Často tak zachraňuje lidské životy, aniž by pacient musel v budoucnu podstupovat klasickou chirurgickou operaci. Vyšetření navíc doprovází analgosedace, tedy kombinace léků proti bolesti se sedativem,  vyšetření tak zvládnou i citlivější jedinci. Žádanku opět vypíše lékař a nárok na bezplatné vyšetření mají všichni nad 50 let, a to jednou za 10 let.

Next article