Skip to main content
Domovská stránka » Onkologie » RAKOVINA JAKO CHRONICKÉ ONEMOCNĚNÍ?
Onkologie

RAKOVINA JAKO CHRONICKÉ ONEMOCNĚNÍ?

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Spolek Hlas onkologických pacientů pomáhá lidem s onkologickými onemocněními a slouží jako jejich průvodce při návratu do běžného života, do práce i k volnočasovým aktivitám.

Mgr. PETRA ADÁMKOVÁ

předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů

Léčba i diagnostika onkologických onemocnění se neustále vyvíjí, zlepšuje se její kvalita a prodlužuje délka života pacientů s nemocí i po nemoci, která se tak stává chronickou. To přináší nové poznatky a zkušenosti v nastavení a fungování celé naší společnosti. V České republice žije s rakovinou skoro 600 tisíc lidí. Kromě samotné léčby pacienti a jejich blízcí často potřebují i psychickou podporu a pomoc při orientaci v systému zdravotní a sociální péče.

Konec diskriminace vyléčených pacientů

Hlas onkologických pacientů je průvodcem nemocných při jejich návratu zpět do aktivního života. V Evropě se používá pojem „právo na stejné podmínky“, což ve spojitosti s onkologickým onemocněním podle usnesení Evropského parlamentu z února 2022 znamená, že po ukončení léčby mají pacienti právo na to, aby se „na jejich nemoc zapomnělo“, a nebylo tedy možné k prodělané rakovině přihlížet například při rozhodování o pojištění nebo hypotékách.

Tomuto tématu se Hlas věnuje společně s ostatními pacientskými organizacemi, lékaři i odborníky z ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. Z výzkumu, který pro Hlas onkologických pacientů vypracovala agentura ResSOLUTION vyplývá, že čtyři z deseti Čechů užívajících internet předpokládají, že lidé, kteří prodělali v minulosti nějaké onkologické onemocnění, mohou čelit zvláštním překážkám. A dokonce třetina z těchto respondentů má ve svém okolí někoho, kdo onkologické onemocnění prodělal a s podobným typem diskriminace má zkušenost.

Zdroj: Hlas onkologických pacientu

Cesta pacienta

Další problematikou, které se Hlas věnuje je pomoc při návratu do práce a „všedního“ života. Naše společnost ještě není zcela připravena na běžné poskytování zkrácených úvazků, úlev a zvláštních pracovních režimů pro chronické pacienty, ale díky rozvoji medicíny bude tato potřeba stále častější.

Pro lepší pochopení všech souvislostí připravujeme průvodce pacientů a jejich okolí jednotlivými onkologickými diagnózami s názvem Cesta pacienta. Mapujeme zde cestu od záchytu příznaků přes diagnostiku, léčbu až právě k přehledu možností podpory v sociální a psychické oblasti.

Pomáhejme zapomenout

Díky moderní medicíně jsme se v léčbě onkologických onemocnění výrazně posunuli dál. Mějme na paměti, že onkologičtí pacienti, kteří svoji nemoc dostali pod kontrolu, na ni chtějí zapomenout. A úkolem celé naší společnosti i každého z nás je pomoci jim v tom.

Next article