Skip to main content
Domovská stránka » Onkologie » MAMOGRAFIE ZACHRAŇUJE ŽIVOTY ŽEN, SHODUJÍ SE ODBORNÍCI
ADVERTORIAL

Mamografické vyšetření, tedy rentgenové vyšetření prsu, které dokáže odhalit rakovinu prsu již v jejich počátečních stádiích, už desítky let zachraňuje životy žen napříč světem. S mamografií je však spojena řada mýtů, kvůli kterým se ženy vyšetření obávají.


Proč si nechat udělat preventivní mamografické vyšetření prsu?

Statistiky jsou bohužel neúprosné, v České republice rakovinou prsu každým rokem onemocnění zhruba 7 000 žen a každoročně této nemoci 1 900 žen podlehne. Jaká je pravděpodobnost, že žena rakovinou prsu onemocní? Podle údajů Evropské komise přibližně 1:8. Pokud se však podaří nádor zachytit v jeho počátečním stádiu, pravděpodobnost vyléčení přesahuje 90 %.

Nespornou předností mamografie je, že se v současné době jedná o jedinou diagnostickou metodu, jež je schopná odhalit nádorové ložisko prsu již od několika milimetrů. Zdravotníci doporučují, aby ženy od 45 let věku bez příznaků onemocnění prsou podstoupily mamografický screening jednou za dva roky, vyšetření je v tomto případě v České republice plně hrazeno pojišťovnou.

Mamografie: Mýty a fakta

Jedním z rozšířených mýtů spojených s mamografií je, že je vyšetření bolestivé, z výzkumu The European Society of Breast Imaging však vyplývá, že ho většina žen označuje za bezbolestné nebo trochu bolestivé.

Vědci také vyvrátili mýtus o tom, že mamografie ženám škodí. Odborníci společně s Iniciativou Evropské komise dospěli k názoru, že pozitiva mamografického screeningu jasně převyšují nad negativy a aktuálně neexistuje jiná, přesnější metoda odhalování raných stádií rakoviny prsu.

Obavy žen vyplývají i z rentgenového záření spojeného s vyšetřením. Je však třeba říci, že dávky záření při mamografii patří k nejnižším v diagnostické radiologii a odpovídají množství záření, které během pouhých deseti dnů obdržíme z přírodních zdrojů.


O mamografii:

  • Počátky mamografie sahají až do roku 1913, v ČR se masově využívá od 90. let 20. století.
  • Mamografii provádí přístroj zvaný mamograf, který využívá využívá záření nízké intenzity, takzvané měkké rentgenové záření.
  • Podle odborníků došlo ve vyspělých zemích světa, a tedy i v České republice, díky mamografii (mamografickým screeningovým programům) ke snížení úmrtnosti na zhoubné nádory prsu o 30 % u žen nad 50 let věku.
Next article