Společně trávený čas rodičů a dětí posiluje vzájemné pouto, buduje zdravé sociální i komunikační návyky a zdravou psychiku dítěte. Jak nejlépe strávit společný čas a proč je zásadní být vědomě přítomni a naslouchat?
Marta Fišerová, Msc.
specialistka dětského duševního zdraví
Proč je společně strávený čas důležitý pro vytváření pouta mezi rodičem a dítětem?
Společné trávení času posiluje vzájemné vazby, pomáhá budovat důvěru, porozumění a pocit bezpečí již od nejútlejšího věku dítěte. Výzkumy ukazují, že společně strávený čas je jedním z klíčových aspektů pro správný emoční a psychický vývoj dítěte. Společné chvíle navíc umožňují rodičům lépe pochopit myšlenky, pocity a potřeby dětí a budují dovednosti potřebné pro zdravou komunikaci.
Jak mohou jít rodiče svým dětem příkladem?
Děti se nejvíce učí pozorováním a napodobováním svých nejbližších. Rodiče by tedy sami měli prioritizovat, co je důležité, a vědomě si na společné aktivity vyhradit čas v kalendáři. To může být v dnešní době velmi náročné. U společně stráveného času ale hraje roli kvalita a pravidelnost. Rodiče tedy mohou využít jakoukoliv zdánlivě běžnou situaci a věnovat dítěti svoji plnou pozornost. V ideálním případě pak bez rušivých elementů, jako jsou mobilní telefony. A to i při každodenních činnostech, jako je cesta autobusem, společná večeře, procházka se psem nebo hraní oblíbené hry. Plná přítomnost, aktivní naslouchání a kladení otázek v dětech posiluje důležitost vzájemného propojení. Rodiče navíc mohou děti aktivně zapojit do plánování společných chvil a nechat je, ať si samy vyberou činnost.
Jak by měl rodič motivovat sám sebe k tomu, aby si našel čas a energii na společnou hru? Máte nějaké spolehlivé tipy?
Motivace může pramenit z uvědomění si pozitivních dopadů hry a společně stráveného času na dítě. Rodiče by si ale měli vždy stanovit realistická očekávání a cíle. Pokud vnímají společně strávený čas jako „povinnost“, mohou začít tím, že se zamyslí nad aktivitami, které by je bavily. Mohou si také společný čas zapsat do kalendáře a zpočátku vyhradit kratší časová okna. Například po večeři vzájemně sdílet, co jim i dětem během dne udělalo radost. S menšími dětmi mohou zavést rutinu, jako je dopolední procházka na hřiště a cestou počítat kolemjdoucí psy. I takto zdánlivě krátké chvíle společného času vytvářejí základy pro pevný a bezpečný vztah.