Skip to main content
Domovská stránka » Naše rodina » ŠPATNĚ ZVOLENÁ OBUV ZNAMENÁ PRO DIABETIKY VELKÉ ZDRAVOTNÍ RIZIKO
ADVERTORIAL

Pravidelný pohyb je klíčový pro zlepšení kvality života diabetiků. Posiluje tělo i mysl, čímž zmírňuje projevy této nemoci a předchází rozvoji dalších zdravotních komplikací. Proto je kvalitní obuv základ. Na co by si diabetici měli dávat pozor při koupi bot, ale i v rámci prevence zranění nohou?

prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc.

diabetoložka a členka České diabetologické společnosti

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha

Pravidelná fyzická aktivita patří k hlavním pilířům léčby cukrovky. Může zlepšit kompenzaci diabetu, přispět k léčbě obezity i tzv. prediabetu, zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje riziko bolestí páteře a kloubů. Především je ale ideálním prostředkem pro zvládání nadměrného stresu. Zároveň je však třeba upozornit na rizika, která diabetikům přináší nejen nevhodná fyzická aktivita, ale i špatně zvolená obuv.

Podívat se na vhodnou obuv pro diabetiky >

Zdroj: archiv Diawin

Nevhodná obuv může vést od tzv. preulcerózních lezí (např. otlaky, zatvrdlá kůže, plísně, deformity prstů i kostí či zlomeniny), až k syndromu diabetické nohy. Ta se vyznačuje hlavně vředy na nohou nebo odumřením částí tkáně (gangrénámi), ale i různými záněty či zborcením kostí a kloubů s rozvojem deformit (tzv. „Charcotova noha“). Proto doporučujeme každému diabetikovi, zvláště pokud sportuje, aby si nechal nohy vyšetřit na riziko syndromu diabetické nohy. Toto vyšetření provádějí nejen diabetologové ve svých ordinacích, ale i někteří praktičtí lékaři a další specialisté, kteří absolvovali speciální kurz, a vhodnou obuv tak individuálně doporučí.

Hlavním problémem je, že si diabetik velmi často neuvědomuje, jak důležité je pro něj mít dobré boty. Měl by je nosit po celý den – v práci, ve volném čase, při sportu, ale i doma. Zejména na dovolených dochází ke zbytečným poraněním nohou – např. při chůzi po horkém písku, ve vodě po kamenech, při túrách po horách, ale hlavně při chůzi naboso.  Lidé bez diabetu poranění nohou bolí, a proto mu věnují pozornost. Diabetik si ho však nemusí všimnout, protože mívá nohy málo citlivé, a následky jsou tak mnohem závažnější. Nevhodná obuv je považována za hlavní zevní příčinu vředů na nohou, a to ve více než 60 % případů.

Kritéria pro vhodnou preventivní obuv pro diabetiky jsou daná mezinárodními doporučeními. Ta zahrnují správnou délku a šířku obuvi, dostatečnou výšku obuvi ve špičce (aby nedocházelo k otlakům prstů), tužší podrážku, a plochou polotuhou stélku, nízký podpatek. Vhodný je také prodyšný materiál obuvi (nejlépe kůže), upravitelná šíře obuvi šněrováním či suchým zipem. Vnitřní prostor obuvi musí byt bez švů, které by mohly nohu poranit.

Špatně zvolená obuv může způsobit otlaky až vředy, a to nejčastěji na 1. nebo 5. prstu v místě příčné klenby. Riziková jsou také místa, kde jsou deformity nebo kde něco v botě dře, aniž by to diabetik vnímal. Problém představuje i cizí těleso v botě (např. mince nebo hřebíky), o němž majitel neví, protože ho nic netlačí. A nebezpečné jsou také nevhodné stélky – např. ty s magnety, gelové vložky či masažní stélky. Diabetikovi totiž mohou místo úlevy způsobit vřed. Nejlepší prevencí poranění nohou je nosit dobré boty a nohy denně kontrolovat. Obuv, která již poranění způsobila, přestaňte nosit a s defektem na noze kontaktujte co nejdříve lékaře.

Next article