Skip to main content
Domovská stránka » Naše rodina » MOŽNOSTI LÉČBY PORUCH AUTISTICKÉHO SPEKTRA
Naše rodina

MOŽNOSTI LÉČBY PORUCH AUTISTICKÉHO SPEKTRA

Zdroj: Adobe Stock

V posledních letech dramaticky vzrostl počet lidí s diagnózou autismu, která je celoživotní poruchou. O tom, jaké jsou možnosti léčby poruch autistického spektra, jsme si povídali s doc. MUDr. Hanou Ošlejškovou, Ph.D. a doc. MUDr. Pavlínou Danhofer, Ph.D.

doc. MUDr. Hana Ošlejšková, Ph.D.

zástupkyně přednostky 
Klinika dětské neurologie FN Brno a LF MU

doc. MUDr. Pavlína Danhofer, Ph.D.

přednostka kliniky
Klinika dětské neurologie FN Brno a LF MU

Porucha autistického spektra je řazena mezi neurovývojové poruchy a jejím hlavním příznakem je porucha sociálních interakcí a verbální a neverbální komunikace. Standardně se uvádí, že tato porucha převažuje u chlapců. Nicméně narůstá přesvědčení, že podíl dívek s touto diagnózou bude podstatně větší, než se předpokládalo.

Příčina vzniku není zcela zřejmá. Předpokládá se, že velký význam mají genetické faktory. Na vzniku autismu se může podílet také vyšší věk rodičů a roli mohou hrát i nemoci matky v těhotenství a komplikace při porodu. Vyšší výskyt autismu je například zaznamenaný u předčasně narozených dětí s nízkou porodní váhou. Předpokládá se, že se prevalence výskytu autismu v ČR pohybuje okolo 2 %. Je také třeba dodat, že prevalence narůstá a dětí s poruchou autistického spektra je podstatně více, než jich bylo před 10, 15 lety.

V současné době bohužel neexistuje lék, který by dokázal vyléčit poruchu autistického spektra. Léčba se tak soustředí na zlepšení některých příznaků. Využívají se psychoterapeutické postupy, dále přístupy aplikované behaviorální analýzy, důležitá je logopedická péče. Pozitivní přínos může mít i např. arteterapie nebo ergoterapie. Některé děti mohou profitovat i z psychiatrické medikace, například když mají úzkostné či depresivní projevy nebo poruchy chování a projevy agresivity. Pokud mají děti s poruchou autistického spektra epilepsii, léčí se protizáchvatovými léky.

autismus
Zdroj: Adobe Stock

Slibných výsledků dosahuje léčba poruch spánku u dětí s autismem prostřednictvím melatoninu s prodlouženým uvolňováním. Z praxe i z teoretických zdrojů víme, že výskyt poruch spánku u dětí s autismem může dosahovat až 80 %. Zvýšení kvality spánku přispívá např. i k celkovému zklidnění dítěte a může snížit závažnost projevů agresivity.  

Zásadní je časná diagnostika a rozeznání příznaků poruchy autistického spektra. Zahájením veškerých léčebných intervencí včas můžeme zlepšit prognózu dítěte a zlepšit kvalitu života jeho i celé rodiny. Jedná se o velmi náročnou léčbu, jak časově, tak finančně a účast rodičů je velmi důležitá, protože velký podíl léčebných zásahů je třeba provádět s dítětem i doma.

Next article