Skip to main content
Domovská stránka » Naše rodina » JAK NA PROBLÉMY SE SPÁNKEM U DĚTÍ S AUTISMEM?
ADVERTORIAL

Děti i dospělí s poruchou autistického spektra (PAS) často trpí problémy se spánkem. Spánkový deficit i zhoršená kvalita spánku pak mají negativní vliv na jejich zdraví. Nespavost člověka s PAS navíc dopadá také na jeho blízké.

Potíže se spánkem se nevyhnuly ani rodině čtyřleté Karin s autismem. Její maminka se podělila o to, jak se jim podařilo spánek dcery zlepšit. „Ráda bych sdílela naše zkušenosti s poruchami spánku, které nás dlouho trápily. Karinka je z dvojčat. Zhruba do 1,5 roku se vyvíjela jako zdravé dítě. Pak se její vývoj bohužel zastavil a nabyté znalosti časem mizely. Okolo 2,5 let jí byl diagnostikován dětský autismus. Na první pohled se od svých vrstevníků příliš neliší. Po nějaké době si ale všimnete, že nemluví, nerozumí a její chování je, řekněme, zvláštní,“ říká maminka malé Karin.

U dětí s PAS je narušeno vylučování melatoninu, a (nejen) proto mívají vleklé potíže se spánkem. Spánková deprivace se projeví na jejich psychickém i fyzickém stavu. Trpí také rodiče, kteří se snaží situaci řešit. Nelze jasně říci, jak dítěti spánek zkvalitnit. Osvědčila se však spánková hygiena, vedení spánkového deníku, úprava prostředí, behaviorální terapie či farmakoterapie (včetně melatoninu).1

autismus
Zdroj: Adobe Stock

Melatonin, hormon spánku, určuje naše cirkadiánní rytmy, tj. spánek a bdělost. Lék s melatoninem s prodlouženým uvolňováním je dostupný ve formě minitabletek s gelovým povrchem. Ten zajišťuje bezproblémové orální podání. Díky speciálnímu obalu kapsle se navíc tento melatonin uvolňuje postupně a vstřebává se po dlouhou dobu.2Karin se od mala pravidelně budila a kolem druhé až třetí hodiny ranní již chtěla vstávat. Znovu se jí podařilo usnout až kolem šesté nebo sedmé. Bohužel tím netrpěla jen ona. I my rodiče jsme dlouho zažívali spánkovou deprivaci. Dceři byla u psychiatra nastavena medikace, nebyla ale dost účinná. Hledali jsme tedy něco s větším efektem na problémy se spánkem. Díky kamarádce, která má též dítě s PAS, jsem se dozvěděla o pediatrickém melatoninu s postupným uvolňováním. Rozhodla jsem se tuto možnost probrat s naší lékařkou,“ pokračuje ves sdílení svých zkušeností maminka Karin.

Tehdy nebyl melatonin s postupným uvolňováním v ČR příliš známý, navíc ho nehradily pojišťovny. I tak jsem se ale rozhodla ho vyzkoušet. Dceři se po nasazení výrazně zkrátilo usínání, prodloužila se doba spánku a ubylo i buzení. Někdy, třeba při úplňku či nemoci, je spánek narušený. Celkově se ale nyní naše situace nedá srovnat se stavem před léčbou. Dcera tento preparát užívá 1,5 roku a já mám velkou radost, že funguje a je konečně pro děti s PAS plně hrazen pojišťovnami,“ dodává maminka malé Karin.

Pro více informací se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.


Zdroje:

  1. AutismPort.cz
  2. farmaceutická společnost Medis
Next article