MUDr. BOHUSLAV PROCHÁZKA
pediatr, Kutná Hora
Imunitu malých dětí posílíme vycházkami či kvalitní stravou bohatou zejména na vitamín D. Jak tento vitamín vhodně doplnit u těch nejmenších, jimž se imunita teprve utváří?
Jak se vlastně utváří náš imunitní systém v prvním roce života?
Dítě těsně po narození není bezbranné, byť se to tak nám dospělým může zdát. Získává prostřednictvím placenty spoustu protilátek, je tedy proti infekcím částečně chráněno. Tyto protilátky vydrží zhruba do třetího až čtvrtého měsíce života, poté se již utváří vlastní imunita. Tento proces ovlivňuje okolní prostředí, které stimuluje imunitní systém dítěte. V tomto ohledu je třeba zachovat racionální přístup – nevystavovat dítě škodlivým vlivům, ale ani jej úzkostně nechránit.
Jakou roli hraje v imunitním systému vitamín D?
Vitamín D má vliv na ukládání vápníku do kostí, je důležitý pro prevenci různých zdravotních obtíží. Odborné studie prokazují, že také podporuje správnou funkci imunitního systému. Dětem, které mají vyváženou a dostatečnou hladinu vitamínu D v těle, hrozí méně nemocí, a to včetně onemocnění respiračního typu. Vitamín D totiž účinně podporuje lidské tělo v boji s infekcí.
*Jako všechna pokračovací mléka HiPP má vitamíny C a D, přispívající ke správné funkci imunitního systému. Kojenec 7-11M (8,9 kg) potřebuje 6x více vitamínu D než dospělý (80 kg), EFSA 2013, WHO Growth standards.
Důležité upozornění: Kojení je pro kojence nejlepší. Výživu konzultujte s lékařem. Potravina pro zvláštní výživu. Věnujte pozornost vyvážené stravě a zdravému způsobu života vašeho dítěte. Více info na obalech a hipp.cz.
Je pravda, že české děti mají nedostatek vitamínu D? Kolik ho potřebují?
Ano, v naší geografické šířce je to dáno zejména nedostatkem slunečního záření. Proto může pediatr zejména v zimních měsících předepsat doplnění vitamínu D. Nesmí ho být ani málo, ani moc – vitamín D se rozpouští v tucích a z těla se při přebytku nevyloučí. Je tedy třeba jeho doplnění konzultovat s lékařem.
Jak zajistit dostatek déčka u těch nejmenších?
Všechny děti v ČR od narození do konce prvního roku dostávají vitamín v kapičkách. V pozdějším věku je další možností výživa přirozeně bohatá na tento vitamín – třeba mořské ryby. Nekojeným i větším dětem pomůže rovněž náhradní mléčná výživa. Od 1 roku je dokonce vhodnější než plnotučné kravské mléko, které je na tento vitamín chudé.