MUDR. IRENA MORAVÍKOVÁ
Praktická lékařka v České Lípě
Členka výboru Sdružení praktických lékařů ČR
K čemu se používají antibiotika? Co léčí, a co se jimi naopak léčit nedá?
Antibiotika jsou látky, které usmrcují bakterie a mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Proto se používají k léčbě nemocí způsobených právě bakteriemi. Pokud dostaneme například angínu, zápal plic nebo zánět močových cest, antibiotika jsou v takových případech skvělým pomocníkem a lékem první volby. My lékaři už si bez nich léčení určitých diagnóz ani neumíme představit. Pokud se jendá o virózu, se kterou může souviset i bolest v krku, pak antibiotika většinou nepodáváme a léčíme jinými léky, podle příznaků onemocnění.
Kdy je nutné antibiotika nasadit?
Praktický lékař, ke kterému pacient nejčastěji s nějakou nemocí přijde, se musí rozhodnout, jak bude tuto nemoc léčit. Na základě anamnézy, klinického vyšetření a často i laboratorních vyšetření lékař přímo v ordinaci rozhoduje, o jakou diagnózu se jedná. Výhodou je, pokud má lékař v ordinaci POCT analyzátory (= point of care, možnost analýzy přímo na místě), které umožňují i z malého množství krve či moči získat výsledky, na jejichž základě se může lékař lépe a rychleji rozhodnout pro vhodnou léčbu. Například metoda stanovení C-reaktivního proteinu (CRP) nám umožní rozhodnout se, zda antibiotika podat, nebo ne. Při vysokých hladinách CRP jsou antibiotika zcela jistě indikována.
Co je antibiotická rezistence a jaké může mít následky?
Antibiotická rezistence je pro nás nebezpečný jev. Bakterie si vytváří obranyschopnost proti antibiotikům, s kterými se setkaly častěji. Tato antibiotika se následně při léčbě nemohou uplatnit a nezaberou. Musí se pak vybírat jiný lék, což nějaký čas zabere a infekce může bujet. Lidé se pak dostávají do nemocnic s těžkým průběhem infekcí, jejich stav se komplikuje a ne vždy se tento boj podaří vyhrát.
Jak užívat antibiotika zodpovědně? Musím je užívat, i když už se cítím dobře?
Jako všechny léky, tak i antibiotika mají své pozitivní i negativní účinky, a proto je potřeba s nimi zacházet velmi obezřetně. O užívání antibiotik by měl vždy rozhodnout lékař. Jedná se o léky vázané na lékařský předpis, takže si je pacienti nemohou volně koupit v lékarně. Aby byly tyto léky účinné, musí se brát přesně ve stanovenou dobu – jedině tak neklesne hladina účinné látky ve tkáních a dojde k usmrcení či zástavě množení bakterií. Proto se antibiotika musí vždy dobrat celá.
Setkáváte se někdy s tím, že se pacienti dožadují antibiotik i tehdy, když je nepotřebují?
V dnešní době jsou pacienti informovaní a sami si hledají na internetu, co jim vlastně je. Často se dožadují antibiotik v případech, kdy se jedná právě o virózy, se kterou může souviset i bolest v krku. Přichází do ordinací přesvědčeni, že trpí určitou nemocí, a již dopředu vědí, jak bychom je měli léčit. Nevědí ale, že při nekomplikovaných virových onemocněních jsou antibiotika zbytečná.