MUDr. Jiří Vejmelka pracuje jako internista na Interní klinice 3. LF Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze. Je členem výboru České mikrobiomové společnosti ČLS JEP, z.s. Zabývá se funkčními onemocněními trávicího traktu a vlivem mikrobioty na lidská onemocnění a možnostmi jak tuto mikrobiotu léčebně ovlivnit.
Náš organizmus není na nic sám. Na povrchu těla a uvnitř se nachází bilióny mikrobů, kteří nám pomáhají. Například s tvorbou důležitých vitamínů nebo trávením složek stravy, které trávit neumíme. Mikrobiota povzbuzuje náš imunitní systém. Jeden úkol je ale hlavní: být v rovnováze s naším organizmem a chránit jej.
Správná funkce trávicího traktu je předpokladem správné funkce celého organismu. Hippokratés kdysi řekl, že všechna onemocnění pocházejí ze střev. Hýčkejme si tedy naše mikroby, především ty střevní. Jak toho ale relativně jednoduše dosáhnout?
CO DĚLAT PRO SPRÁVNÉ FUNGOVÁNÍ TRÁVICÍHO TRAKTU?
1. Konzumujme potraviny, které mají mikrobi rádi (s obsahem vlákniny – ovoce, zeleninu a fermentované potraviny – kefíry, jogurty atp.).
2. Dopřejme si dostatek zdravého pohybu.
3. Užívejme pouze léky, které nám předepíše a doporučí lékař. Nevyžadujme antibiotika, pokud o tom lékař nerozhodne. Poraďme se i o různých potravinových doplňcích.
4. Neužívejme návykové látky.
5. Mysleme pozitivně, radujme se z maličkostí, bojujme se stresem např. sportem, uměním, zájmem o vědu či pozitivním přístupem ke svému okolí.
Naši mikrobi jsou chytří, mají náš organizmus rádi a bojují o jeho přízeň. Pojďme jim pomoci. Zejména v době plné negativních informací, událostí a nebezpečných nákaz. Pojďme o naši mikrobiotu pečovat jako o klíčový orgán lidského těla. Jen tak porazíme řadu chorob včetně těch civilizačních (obezita, cukrovka a další).
Zdravý životní styl totiž zahrnuje nejen péči o naše vlastní buňky, ale i o naše fascinující mikrobiální přátele.
Česká mikrobiomová společnost ČLS JEP, z.s. byla založena v roce 2019. Mezi hlavní cíle společnosti patří sdružovat odborníky, kteří se zabývají problematikou mikrobiomu a jeho vlivu na zdraví a vznik nemoci, shromažďovat poznatky o mikrobiomu a především informovat laickou a odbornou veřejnost o významu mikrobiomu vč. prevence a péče o naše zdraví. Česká mikrobiomová společnost se aktivně připojila k oslavám Světového dne mikrobiomu, který se koná každoročně u nás a ve světě 27. června.
MINISLOVNÍČEK
Mikrobiota = souhrn mikroorganizmů, které obývají naše tělo. Patří sem nejenom bakterie, ale i viry, houby, parazité, Protozoa (Prvoci) a také skupina jednobuněčných mikroorganizmů Archea. Počet buněk mikrobioty podle některých odhadů převyšuje počet našich lidských buněk. Dříve se užíval termín mikroflóra.
Mikrobiom = souhrn genetické informace obsažené v mikrobiotě. Jedná se o stokrát větší množství genů než těch, které představují náš lidský genom.
Probiotika = živé mikroorganizmy, které při podávání v přiměřeném množství přináší zdravotní benefit.
Prebiotika = látky, které (jsou-li přijímány v dostatečném množství), podporují růst zdraví prospěšných bakterií. Typickým příkladem je vláknina.
Synbiotika = jedná se o kombinaci probiotik a prebiotik, která zvyšuje příznivý efekt probiotických bakterií.
Více informací najdete na https://www.mikrobiom-cms.cz/.
MUDr. Jiří Vejmelka,
internista Interní kliniky 3. LF Univerzity Karlovy
a Thomayerovy nemocnice v Praze
Přečtěte si také: CO MŮŽEME DĚLAT PRO PREVENCI CÉVNÍCH A SRDEČNÍCH NEMOCÍ?