Co je revmatoidní artritida a jak se projevuje?
Revmatoidní artritida (RA) je dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které způsobuje bolest, otoky a ztuhlost kloubů. Nejčastěji jsou zasaženy klouby na rukou, nohou a v zápěstí, ale může jít o jakékoliv klouby v těle. Aktivita nemoci může kolísat: střídají se období bez příznaků a období tzv. vzplanutí, kdy příznaky zesílí.
Základní informace o revmatoidní artritidě
Jak se monitoruje úspěch léčby?
Léčba pacientů s RA by se měla řídit doporučenými postupy odborných lékařských společností, které podle nejnovějšího vědeckého poznání definují cíle léčby, jakými léky a jak se RA léčí a nakolik jsou tyto léky účinné a bezpečné.
Doporučené postupy také určují, jak kontrolovat aktivitu nemoci. Kontrola aktivity nemoci lékaři i pacientovi ukazuje, zda je RA léčena úspěšně. Ke sledování úspěšnosti léčby se dnes používají tzv. kompozitní indexy, které obsahují počet citlivých a oteklých kloubů, laboratorní hodnoty zánětu (sedimentace nebo CRP) a globální hodnocení lékařem a pacientem. Těmito indexy se měří, jestli bylo dosaženo cíle léčby, tedy remise, nebo alespoň nízké aktivity onemocnění.
Jednu z možností, jak může pacient sledovat své onemocnění, představuje i webová aplikace MyREVMA na www.myrevma.cz.
V této aplikaci pacient najde vysvětlené základní pojmy, s nimiž se může při komunikaci s lékařem setkat, dále checklist správné péče a také self‑monitoring pomocí dotazníku RAPID‑3. Aplikace MyREVMA je součástí aktivit kampaně Revma mapa, která sleduje dostupnost cílené a efektivní léčby revmatoidní artritidy.
Co je dotazník RAPID3?
Dotazník RAPID3 (Routine Assessment of Patient Index Data 3) tvoří soubor několika otázek, pomocí kterých si může každý pacient s diagnostikovanou revmatoidní artritidou zjistit aktuální aktivitu onemocnění. Tento dotazník může pacient použít kdekoli a kdykoli. Výsledné hodnoty pak může sdílet či konzultovat se svým lékařem.
Kde najdu další informace?
Byla vám diagnostikována revmatoidní artritida a hledáte informace o tomto onemocnění? Zkuste se obrátit na pacientskou organizaci Revma Liga ČR. Ta pomáhá všem pacientům již od roku 1991 a nabízí dostatek informací na svých webových stránkách www.revmaliga.cz či na oficiálním YouTube kanále Revma Liga.