Skip to main content
Domovská stránka » Farmacie včera, dnes a zítra » ONLINE OBJEDNÁNÍ LÉKŮ NA PŘEDPIS? PACIENTI BY ZMĚNU UVÍTALI
ADVERTORIAL

Národní asociace pacientských organizací (NAPO) v současné době zastupuje tři miliony pacientů a sjednocuje jejich hlas mimo jiné při snaze zavést výdej léků na předpis online, čímž by usnadnila život statisícům českých pacientů.

Přestože nakupovat volně prodejné léky online jsme si dávno zvykli, s receptem musíme nadále do kamenné lékárny. Nutnost vyzvednout si léky na předpis osobně nebo si pro ně někoho poslat není v mnoha situacích praktická – zejména pro lidi se zdravotním postižením, pečující osoby a obyvatele obcí, kde lékárna není. Opakované cesty do lékárny jsou tím zbytnější, pokud člověk na chronické onemocnění bere stále stejné léky a způsob jejich užívání dobře zná. Proto pacienti zastoupení Národní asociací pacientských organizací (NAPO) volají po zavedení zásilkového výdeje léků na předpis, kdy by si lék s eReceptem objednali online a domů by jim ho doručil kurýr.

Taková možnost již existuje v Norsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Německu, Nizozemí, Portugalsku, Estonsku a Litvě. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vloni k situaci v České republice konstatoval, že „nemožnost koupě léčiva na předpis on-line, resp. jeho doručení prostřednictvím doručovatelských služeb, snižuje spotřebitelské pohodlí, resp. blahobyt.“

Zásilkový výdej léků na předpis by ocenili ti, pro které ‚skočit si‘ do lékárny není tak snadné jako pro ostatní.

„Samozřejmě vždy bude existovat skupina lidí, kteří si raději dojdou s receptem do lékárny. Platí to zejména v případech, kdy mají předepsaný nový lék, o jehož správném užívání se potřebují ujistit. Zásilkový výdej léků na předpis by však ocenili ti, pro které ‚skočit si‘ do lékárny není tak snadné jako pro ostatní,“ říká člen Výkonného výboru NAPO René Břečťan. „V zemích, kde již zásilkový výdej léků na předpis funguje, je tímto způsobem vydáváno méně než 20 % léků. I v České republice by to byla jen další možnost, jak si recept vyzvednout. Rozhodně by tento způsob výdeje nenahradil kamenné lékárny,“ doplňuje Břečťan.

Zdroj: Adobe Stock

Jedná se o osoby se zdravotním postižením nebo seniory, pro které je každá výprava do lékárny náročným výletem. Do této skupiny patří také pacienti s chronickým onemocněním, kteří si pravidelně z lékárny odnášejí plné tašky léků na pokrytí pouhých několika týdnů. Dále lidé, kteří ve svém zdravotním stavu nemohou riskovat, že se v lékárně nakazí respiračním onemocněním. Kromě toho také příbuzní, kteří vyzvedávají léky pro jiného člena rodiny a kvůli práci obtížně stíhají provozní dobu lékárny.

Z průzkumu, který pro NAPO ne- dávno udělala agentura Incomind, vyplývá, že léky na předpis dlouhodobě užívá 63 % lidí a dalších 13 % je pravidelně vyzvedává pro někoho jiného. „Řada z nich si tyto léky ráda nechá doručit domů. Když ale půjdou od lékaře s receptem na akutní onemocnění, pochopitelně navštíví lékárnu osobně, aby léčbu nasadili hned,“ vysvětluje René Břečťan. Podle průzkumu plánuje možnost zásilkového výdeje léků na předpis využívat 72 % lidí.


Národní asociace pacientských organizací (NAPO) je zastřešující organizace, která vznikla v roce 2022. V současné době sdružuje 47 pacientských organizací a zastupuje tři miliony pacientů. NAPO pomáhá pacientským organizacím v rozvoji a sjednocuje jejich hlas při jednání s ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami, farmaceutickým průmyslem i lékařskými společnostmi.

Projekt je podpořen grantem z fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Zdraví.

Next article