Chudokrevnost neboli anémie se projevuje nedostatečným okysličením krve, tkání a orgánů. Bez správné diagnostiky a účinné léčby vede až k jejich selhání. Jak ji můžeme diagnostikovat a proč pacienti často nedodržují domluvené léčebné postupy?
prof. MUDr. Pavel ŽÁK, Ph.D.
přednosta IV. Interní hematologické kliniky
Anémie může mít vícero příčin. Co se při tomto onemocnění v našem těle vlastně odehrává?
Onemocnění je charakterizováno poklesem hladiny červeného krevního barviva (hemoglobinu). Anémie nejčastěji vzniká v důsledku nedostatku železa či chronických zánětlivých a nádorových onemocnění. Ve vyšším věku se pak častěji objevuje anémie z nedostatku vitaminu B12 a folátů (kyseliny listové) nebo z porušené produkce červených krvinek v kostní dřeni.
Železo je významnou funkční součástí hemoglobinu.
Železo je významnou funkční součástí hemoglobinu, ale také myoglobinu a enzymů, které se účastní oxido-redukčních reakcí v organismu. Zvýšená spotřeba vzniká během těhotenství a laktace, při opakovaných krevních ztrátách a samozřejmě v období růstu. Proto je ho třeba doplňovat.
Jak se může anémie projevovat?
Mezi běžné příznaky patří únava a slabost, které mohou výrazně omezovat každodenní aktivity. Bledost kůže, zejména na obličeji a rukou, či dokonce na sliznicích, je dalším častým znakem, způsobeným nedostatkem hemoglobinu. Dušnost, závratě, bolesti hlavy a studené končetiny jsou také často spojovány s anémií, stejně jako zrychlený srdeční tep a ztráta chuti k jídlu.
Nedostatek železa je stav, který je třeba léčit. Zeptejte se svého lékare.
Jaké jsou možnosti léčby anémie a proč je obzvlášť důležitá diagnostika a adherence k léčbě?
Co se týče diagnostiky, základem vyšetření je vždy krevní obraz. Již na základě hladiny hemoglobinu a počtu a velikosti červených krvinek je možné usoudit, o jaký typ anémie jde. Zásadní je i kvalitní odběr anamnestických údajů – popis potíží, stravovacích návyků pacienta apod.
Tento článek vznikl za podpory společnosti Pierre Fabre.
CZ-PFM-04/2024-EDU-023