Skip to main content
Domovská stránka » Děti » BUDOVÁNÍ NÁVYKU SPRÁVNÉHO ČIŠTĚNÍ ZUBŮ U DĚTÍ
Děti

BUDOVÁNÍ NÁVYKU SPRÁVNÉHO ČIŠTĚNÍ ZUBŮ U DĚTÍ

MUDr. LUCIE SEDELMAYER
MUDr. BLANKA STOJANOVIČOVÁ

Společnost preventivní stomatologie

Jak u dětí vybudovat návyk správného čištění zubů?

To je velmi důležitá otázka a hledání odpovědi na ni není úplně jednoduché. Cesta k úspěchu vyžaduje nejen správné teoretické znalosti a praktické dovednosti, ale především vytrvalost rodičů. A právě Ti by měli svoje dítě na této cestě provázet, pomáhat mu a být si vědomi toho, že záleží na nich, jaký bude po letech výsledek. Zvláště v době, kdy jsme zahlceni množstvím informací, mnohdy zcela rozporuplných, není pro rodiče hledající pomoc, situace vůbec jednoduchá. Vybudování návyků bude zcela záviset na tom, jak tento dynamický proces rodiče zvládnou a jak budou důslední a vytrvalí. Nejprve tedy musí oni sami vědět, jak zubní kaz a onemocnění dásní vznikají, že jsou to onemocnění infekční. Způsobují je bakterie a ne zbytky jídla.

Dále je třeba rodičům vysvětlit, jak, jak často a kde hlavně je třeba zoubky dětí čistit. Naučit je, jak kontrolovat, zda jsou zuby dobře vyčištěny. Je třeba zbourat mnoho mýtů a nepravd, které se okolo čištění zubů desetiletí nesmyslně opakují. Tyto a podobné otázky by jim měl vysvětlit jejich zubní lékař, který se zajímá o problematiku prevence, případně v součinnosti s dentálního hygienistkou. Ideální je, když se rodiče o tuto problematiku začnou zajímají mnohem dříve, než se stanou rodiči. Pak mají náskok a mohou vše svým dětem včas předávat.. Je nutné začít čistit hned, jak se objeví první zoubek, denně, citlivě, ale efektivně. Tak se začínají budovat celoživotní návyky. Někdy se rodiče mohou setkat i se vzdorem dítěte.

Věděli jste, že… ?

Evropská akademie dětských zubařů doporučuje u dětí do 2 let zubní pasty s vyšším obsahem fluoridu (1000 ppm) oproti minulých let?
A to 2x denně ve velikosti zrnka rýže.

Rodič by neměl ztrácet kontrolu nad stavem zubů ani u svých starších dětí. Měl by jim stále zuby dočišťovat. Kdy je dítě již samo schopno se o své zuby postarat, je zcela individuální. Je nutné říci, že zdraví dutiny ústní ovlivňuje také celkové zdraví dětí i dospělých. A věřte tato péče je velký dar lásky, který mohou rodiče svým dětem dát.

Jaký zubní kartáček, případně jaké další pomůcky, je vhodné používat při péči o dětský chrup?

Čištění zubů by mělo byt především příjemné, děcko nesmíme odradit. Doporučujeme kartáčky s malou hlavičkou, jemné, ale s velkým počtem vláken. Dále je potřeba vybrat vhodný mezizubní kartáček, který mezizubní prostor vyplní, ale nedře drátkem o zuby. Pro rodiče na dočišťování zubů je ideální jednosvazkový kartáček, tzv, Solo. Je velice efektivní, atraumatický, rodič se dotýká jen zoubků a dítě nikde nepříjemně nedloube…

Jsou pro děti vhodné zubní pasty s obsahem fluoridu?

Mechanické čištění je u dětí jedna z nejdůležitějších věcí, ale neméně důležité je zvolit pro děti kvalitní pastu s dostatečným množstvím fluoridů, které můžou předcházet zubnímu kazu nebo dokonce zastavit jeho počáteční fázi. Používá se jí jen opravdu malé množství („kartáček s ní ušpiníme“). Zubní pasta může také pomoci k motivaci dítěte, pokud mu chutná.

Next article