Co pro kondičního trenéra a vítěze soutěže MasterChef Česko 2020 znamená zdraví životní styl? Jak se dívá na zdravé stravování, jakou roli v jeho životě hraje pohyb a proč máme naslouchat svému tělu? To vše a mnohem víc se dozvíte v následujícím článku.
ROMAN STAŠA
Vítěz kuchařské soutěže MasterChef Česko 2020, kondiční trenér a bývalý profesionální hokejista.
Autor inovativního projektu #BEZADRESY a kuchařky Matla: Kuchařka plná příběhů
Co pro sebe děláte v oblasti zdraví?
Jako bývalý hokejista a fitness trenér mám pořád hodně blízko ke sportu všeho druhu, takže se snažím pravidelně hýbat. Sice je toho času kvůli narození syna i pracovním povinnostem určitě méně než dřív, ale alespoň dvakrát týdně se snažím dělat něco pro sebe.
V oblasti stravování mám celkem výhodu, že se věnuji vaření každý den, vařím pravidelně sám pro sebe i pro svoji rodinu. Když pominu studentská léta, tak si myslím, že jsem měl vždy celkem dobré návyky a v mém jídelníčku převládá kvalitní maso, ryby a hodně zeleniny.
Jaký je váš postoj k pravidelným lékařským prohlídkám?
K lékařům mám obrovský respekt a důvěru. Ale díky svému přístupu k pohybu a jídlu se s nimi vlastně moc nepotkávám. Teď samozřejmě často jezdím se synem, když je potřeba, na lékařské prohlídky, ale musím zaklepat, protože to vypadá, že Samík je zdravý kluk, který snad v životě nebude lékaře příliš potřebovat.
Jakou úlohu ve vašem životě hraje sport a pravidelný pohyb?
Jak už jsem říkal na začátku, významnou. A upřímně si myslím, že pravidelný pohyb a sport je ta nejlepší a vlastně i nejjednodušší cesta ke zdraví. Nejen k tomu fyzickému, ale i psychickému.
Nedávno jsem se zamiloval do spinningu a pravidelné týdenní „sebezničení“ mi pomáhá nejen k lepší kondici, ale vždy si parádně vyčistím hlavu. Lidé často hledají zázračné preparáty, které jim pomohou zhubnout a cítit se lépe, ta cesta ale takhle jednoduchá většinou není.
Každopádně si myslím, že je dobré, když se lidi snaží pro sebe něco dělat. A nemusí nutně běhat maratony. Lepší začít alespoň s málem než nedělat nic.
Podle čeho vybíráte suroviny při přípravě svých pokrmů?
Filozofie mého vaření je jednoduchá – používám kvalitní čerstvé a dostupné suroviny. Myslím, že se tak snaží vařit většina profíků i amatérů.
Nikdy jsem nebyl extrémní fanoušek určitého druhu kuchyně nebo stylu, ale tak nějak věřím, že nejlepší je najít ten správný balanc. Takže jíst tak akorát masa, zeleniny, ryb. Často se říká, a já s tím souhlasím, že není nezdravé jídlo, jen nezdravé množství. A na tom podle mě určitě něco bude.
Jaké jsou vaše základní tipy pro zdravé a výživné jídlo?
V tomhle se určitě nechci pasovat do role experta, k tomu jsou výživoví poradci, kteří jídlu z tohoto pohledu rozumí dokonale.
Jak říkám, snažím se držet balanc a myslím si, že je také dobré naslouchat svému tělu. Právě to nám dá nejlepší zpětnou vazbu, po jakém druhu jídla se cítíme dobře, protože každý jsme jiný a máme své chutě a preference.
Jak nejlépe zůstat v psychické pohodě?
Napadají mě asi jen obecné rady, kterými jsem se vždycky snažil řídit a řídím se jimi dodnes. Dělejte věci, které vás baví a naplňují.
Ne vždy má člověk to štěstí, že najde práci, která ho uživí a zároveň ho baví, ale štěstí a radost se dají najít alespoň ve volném čase. Jak jsem o tom psal i ve své kuchařce Matla, psychoterapie je můj velký koníček, ale najít psychickou pohodu je pro každého tak individuální, že bych na pár řádcích bál ostatním radit.