Pravidelné měření zraku se často podceňuje. Podle Lucie Adámkové, expertky na optometrii v GrandOptical, by měl vyšetření zraku podstoupit každý. Správné brýle často lidem pomůžou od únavy očí nebo bolesti hlavy.
Jaký je postup, když mám pocit, že občas hůř zaostřuji na blízko nebo na dálku? Stačí si půjčit třeba manželovy brýle na čtení?
Půjčovat si cizí brýle, když ještě nevíte přesně, co vaše oči potřebují, není dobrý nápad.
Základní krok je nechat si změřit zrak. To může udělat oční lékař (oftalmolog) nebo můžete dojít do optiky, kde se o vás postará optometrista. Ten má vysokoškolské vzdělání v oboru optika a optometrie, kde se věnují jen a jen očím a registraci na ministerstvu zdravotnictví.
Dříve se dal získat příspěvek zdravotní pojišťovny na nové brýle na základě poukazu od lékaře, nicméně v roce 2019 byl příspěvek u dospělých zrušen. U optometristy je jednodušší najít pro vyšetření čas, který se vám hodí, a to bez dlouhé čekací doby. Návštěva u lékař je tak spíš řešením, když máte nějakou oční nemoc. Byť i optometrista onemocnění dokáže při vyšetření rozeznat. Když takové obtíže zjistí, doporučí vyšetření u lékaře.
Jak takové vyšetření probíhá a jak dlouho trvá?
Začíná se rozhovorem, pak následuje měření na moderních přístrojích a ruční měření dioptrických hodnot. Výsledkem jsou jasná čísla o tom, co vaše oči potřebují a návrh správného řešení. Celé to trvá půl hodinky.
Péče o zrak začíná odborným měřením. Nechte si ten svůj změřit v GrandOptical.
Má smysl nechat si změřit zrak, i když vidím dobře?
Určitě má. V říjnové akci jsme měřili zrak asi tisícovce lidí, kteří se do té doby nikdy změřit nenechali, a skoro tři čtvrtiny z nich potřebovaly nějakou korekci zraku. Výjimkou nebylo ani to, že lidé najednou dostali doporučení na brýle s dvěma dioptriemi. To už je hodně velký rozdíl, zvlášť pokud řídíte auto. Zhruba v 35 letech se náš zrak začne postupně, a mnohdy nenápadně, zhoršovat a je rozhodně dobré to mít pod kontrolou. Protože statisticky je po dosažení této věkové hranice jen minimum lidí, kteří by alespoň půl dioptrie nepotřebovali.
Nekorigovaná vada vede k tomu, že musíme více zaostřovat, třeba na obrazovku počítače nebo na text v knize. Výsledkem pak je větší únava nebo i bolest hlavy. To by přitom správné brýle nebo čočky snadno vyřešily.