Skip to main content
Domovská stránka » Civilizační onemocnění » JAK SE VYVAROVAT SRDEČNÍMU SELHÁNÍ? PORADÍ PROF. LINHART
ADVERTORIAL

Srdeční selhání je jeden z nejčastějších a nejzávažnějších problémů, se kterým bojují čeští senioři. S prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., jsme proto mluvili o vhodné prevenci.

Co je srdeční selhání?

Měli bychom přesněji mluvit o srdečním selhávání, neboť jde o chronický problém. Srdce při této chorobě ztrácí schopnost zvládat nároky našeho těla, to znamená pumpovat tak, aby dostatečně zásobovalo všechny orgány.

Koho nejčastěji postihuje a jak se léčí?

Typicky se projevuje zejména ve vyšším věku a častěji také u mužů. Léčba probíhá na několika úrovních. Tou základní je dodržování správné životosprávy. To znamená vyloučit alkohol, omezit sůl v jídelníčku a úměrně svému věku a stavu zvýšit fyzickou aktivitu.

Co když změna životního stylu nestačí?

Pak je k dispozici široká škála léčiv, které máme rozděleny do několika úrovní a můžeme podávat vhodné léky podle toho, jak závažná je situace a co předcházelo tomu, že pacientovi začalo selhávat srdce. V některých případech je nejlepší řešení provést operaci.

Jaké jsou důvody rozvoje srdečního selhání?

Velký vliv má životospráva. Srdeční selhání se ovšem projevuje též jako důsledek nemocí. Těch bývá opravdu hodně, ale velmi často je to například ateroskleróza. To je nemoc, při níž se zanášejí tepny podobně jako když se ucpává nečistotami potrubí. Srdeční selhání se častěji projevuje i u pacientů s diabetem. Je ovšem známé, že některé léky na cukrovku výrazně snižují i riziko srdečního selhání.

Velký vliv má životospráva. Srdeční selhání se ovšem projevuje též jako důsledek nemocí.

Co může udělat člověk pro to, aby riziko srdečního selhání snížil?

Již jsem zmínil, nejlépe zmírnit konzumaci alkoholu a omezit kouření. Doplním jen, že normální je nekouřit a ten, kdo kouří, by se měl snažit skončit nebo alespoň množství cigaret snížit. V jídelníčku lze doporučit středomořskou stravu s dostatkem zeleniny, ryb a olivového oleje. Zásadní je též pravidelný pohyb, který je pevnou součástí životního stylu. Pohyb by měl odpovídat věku a zdravotní kondici. Mohu potvrdit, že i obyčejná chůze, je-li skutečně pravidelná a v dostatečné míře, může výrazně snížit riziko srdečního selhání.

https://www.youtube.com/watch?v=1b6rmFc5Py8&feature=youtu.be
Next article