Inzulinovou léčbu nenasazují lékaři pouze pacientům s diabetem 1. typu. Je využívána i u pacientů s cukrovkou typu 2. Někteří diabetici ale tuto možnost léčby z různých důvodů odmítají. V tomto článku se dočtete, proč je důležité rady lékařů poslechnout, a to bez ohledu na typ onemocnění.
Při cukrovce 2. typu dochází k postupnému snižování funkce beta–buněk slinivky břišní. Jde o buňky, které produkují hormon inzulin. Proto se zhruba 5–10 let po diagnostikování této nemoci objeví u většiny pacientů nutnost nasadit inzulinovou léčbu. Ta mimochodem už sto let zachraňuje život diabetikům po celém světě.
Pacient, který odmítne potřebnou inzulinovou léčbu, se vystavuje riziku oslepnutí, selhání ledvin (s následnou nutností dialýzy), anebo vytvoření diabetické nohy (chorobných změn, které postihují tkáně od kotníku níže). Vysoká hladina krevního cukru také zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Diabetici jsou ke zmíněným nemocem náchylnější třikrát více než osoby, které diabetem netrpí.
VÝHODY INZULINOVÉ LÉČBY PŘEVAŽUJÍ
K možným nevýhodám včasného nasazení inzulinu patří: nárůst tělesné hmotnosti, riziko hypoglykémie (nízké hladiny krevního cukru) a dílčí omezení, která tuto léčbu doprovází (nutnost injekční aplikace a pravidelné samokontroly glukometrem). Moderní inzulinové preparáty a nové injekční techniky včetně inzulinových léčebných režimů zajišťují pacientům zlepšení zdravotního stavu s minimem vedlejších účinků.
MOŽNOSTI PODÁVÁNÍ LÉČBY
Inzulin je hormon bílkovinné povahy, a není tudíž možné ho podávat perorálně, neboť by jej trávicí šťávy rozložily. Inzulin se aplikuje podkožně jednorázovou injekční stříkačkou, inzulinovými pery, případně s pomocí inzulinové pumpy. Inzulinová pera, ať jednorázová či plnicí, umožňují rychlou, diskrétní a šetrnou aplikaci. Jejich výhodou je snadná ovladatelnost a jednoduché nastavení požadované dávky. Diabetici v České republice si mohou vybírat z řady kvalitních inzulinových per od různých výrobců.
MYL_0521_379