Skip to main content
Domovská stránka » Chronická onemocnění » SRDEČNÍ SELHÁNÍ: PŘÍČINY, DIAGNOSTIKA, LÉČBA
Chronická onemocnění

SRDEČNÍ SELHÁNÍ: PŘÍČINY, DIAGNOSTIKA, LÉČBA

Zdroj: Adobe Stock

Kardiovaskulární onemocnění, která často vedou až k srdečnímu selhání, ohrožují stále se zvyšující procento populace. Co všechno může být příčinou tohoto život ohrožujícího stavu a jak ho můžeme efektivně léčit?

prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., FHFA

přednosta I. interní kardioangiologické kliniky

Je třeba zdůraznit, že srdeční selhání není jedno onemocnění. Jedná se o stav, do něhož může vyústit celá řada kardiovaskulárních chorob. Zjednodušená definice srdečního selhání nám říká, že jde o situaci, kdy srdce není schopno přečerpávat tolik krve, kolik je třeba k bezproblémovému fungování celého organismu. Nejčastější diagnózou, která k němu vede, je infarkt myokardu. Infarkt ale způsobují i některé vrozené poruchy srdečního svalu, tzv. kardiomyopatie. Někdy je srdeční selhání důsledkem srdečních vad, neléčeného vysokého krevního tlaku, obezity, srdeční arytmie, onemocnění ledvin či cukrovky.

Mezi další příznaky patří otoky, nejčastěji dolních končetin, nevýkonnost, únava, spavost, nechutenství, slabost nebo závratě.

Vedle anamnestických informací a pečlivého vyšetření je velmi jednoduchou ale účinnou diagnostickou metodou stanovení hodnoty tzv. natriuretických peptidů ze vzorku krve. Pokud je jejich hodnota u jedince trpícího dušností či otoky nízká, je nutno pátrat po mimosrdeční příčině. Pro přesné stanovení diagnózy je také důležité vedle EKG a prostého RTG snímku hrudníku zejména provedení echokardiografického vyšetření, ideálně pak magnetické rezonance srdce.

Tato skupina nemocných v minulosti často unikala správné diagnostice. Přitom právě tato kategorie srdečního selhání se postupně stává dominantní. V posledních letech máme pro tyto pacienty navíc dostupnou léčbu s jasně prokázanými příznivými výsledky. To nejdůležitější ale vždy je včasná a správná diagnostika a také zahájení léčby.

Next article